Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Byl u zrodu Kellnerovy PPF, dlouho vedl sklárny a FK Teplice. Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič

Lidé

  17:32aktualizováno  17:52
Teplice - Ve věku třiasedmdesát let ve čtvrtek zemřel Štěpán Popovič, bývalý dlouholetý ředitel teplických skláren a někdejší předseda představenstva FK Teplice. Popovič byl v 90. letech také u zrodu finanční a investiční skupiny PPF. O jeho úmrtí fotbalový klub informoval na svém webu. Majitel PPF a nejbohatší Čech Petr Kellner uvedl, že si Popoviče vážil jako byznysmena i jako přítele.

Ve věku třiasedmdesát let zemřel Štěpán Popovič, bývalý dlouholetý ředitel teplických skláren a někdejší předseda představenstva FK Teplice. Popovič byl v 90. letech také u zrodu finanční a investiční skupiny PPF. foto: ČTK

Rodák z Ústí nad Labem (narozen 25. prosince 1945) vystudoval libereckou Vysokou školu strojní a textilní. Celý profesní život poté spojil se sklářským průmyslem. Koncem 70. let se stal ředitelem závodu na výrobu izolací v Dubí, poté vedl podniky Sklotas nebo Obas. Nejznámější je Popovičovo působení v teplickém podniku Sklo Union, kde se stal ředitelem v roce 1989 a který přivedl nejprve do rukou belgické firmy Glaverbel a později se podílel na prodeji Glaverbelu japonskému gigantu AGC.

Štěpán Popovič, manažer, který stvořil Kellnera

Popovičem vedený holding Sklo Union Teplice půjčil na začátku 90. let na rozjezd podnikání Petra Kellnera, v současnosti nejbohatšího Čecha. O jeho začátcích Popovič před lety řekl, že Kellner přesně věděl, co chce, měl obrovské charisma a v té době jako jediný věděl, jak má fungovat investiční společnost. Popovič byl poté v orgánech firem kolem PPF až do prosince 2010, kdy odešel čela dozorčí rady akciové společnosti PPF.

„Byl jedním z lidí, díky kterým jsme před osmadvaceti léty mohli PPF založit, když nám jako mladým klukům pomohl nejen půjčkou, ale i radou a zkušeností. Vážil jsem si ho nejen jako byznysmena, ale jako slušného člověka a přítele,“ uvedl dnes Kellner.

Úspěchy s teplickým fotbalovým týmem

Popovič stál u zrodu Svazu průmyslu a dopravy, v letech 1993 až 2000 byl v jeho čele. „Štěpán Popovič byl skvělý podnikatel a člověk na svém místě. Pamatovat si ho budeme také jako spoluzakladatele a bývalého prezidenta Svazu průmyslu a dopravy, který stál u vzniku tripartity a začátků sociálního dialogu v České republice. Pod jeho vedením se Svaz průmyslu stal silným a respektovaným partnerem vlády. Za jeho skvělou práci ho Svaz průmyslu v roce 2015 uvedl do Galerie osobností průmyslu,“ uvedl prezident svazu Jaroslav Hanák.

Podle mluvčího Hospodářské komory Miroslava Dira byl Popovič v roce 1992 také členem přípravného výboru Hospodářské komory České republiky a podílel se na jejím obnovení. V komoře působil v 90. letech. „Také díky němu dnes v České republice působí Hospodářská komora, která navázala na tradici obchodních komor z 19. století a první republiky a je dnes plnohodnotnou součástí celosvětové sítě obchodních a průmyslových komor. Byl člověk s podnikavým duchem, což se odráželo i při jeho aktivitách v Hospodářské komoře ve prospěch všech českých podnikatelů,“ uvedl Diro.

Od 90. let stál Popovič také v čele teplického fotbalového klubu, který přivedl k vítězství v domácím poháru v letech 2003 a 2009 a k druhému a třetímu místa v první lize v letech 1999 a 2005. V roce 2005 se o něm mluvilo jako o možném kandidátovi na předsedu fotbalového svazu, ale nakonec se rozhodl o funkci neucházet. Do důchodu odešel v roce 2009, poté ještě působil nějakou dobu například v dozorčí radě Lázní Teplice.

Popovič obdržel během své kariéry řadu ocenění, prezident Miloš Zeman ho 28. října 2016 vyznamenal medailí Za zásluhy.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...