Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Statečná žena, která šířila dobro, řekla o Fischerové Kubišová. Na herečku vzpomají její kolegové s láskou

Magazín

  20:23
Praha - Zesnulá herečka a občanská aktivistka Táňa Fischerová byla podle zpěvačky Marty Kubišové neobyčejně statečná žena, která svůj nelehký osud nesla s velkou noblesou.

Táňa Fischerová foto: Wikimedia.org

Na Fischerovou, která zemřela ve středu ve věku 72 let, Kubišová vzpomíná s láskou, stejně jako její dlouholetý spolupracovník, režisér a herec Jan Kačer. Fischerovou obdivovali i další její profesní kolegové, herec Jan Potměšil a režisér Jiří Strach.

„Je to veliká ztráta. Byla to úžasná ženská, která měla až biblický osud se svým synem. Srovnávala se s tím úžasně,“ řekla Kubišová ČTK. Fischerová se celý život starala sama o svého postiženého syna, péče o něj se pro ni stala jedním z impulsů jejího zájmu o nemocné a potřebné.

„Táňu Fischerovou jsem měl moc rád. Měl jsem to štěstí, že jsme se potkávali i na jevišti, především v Lyře Pragensis, při charitativní práci i v soukromí. Obdivoval jsem její sílu, odvahu, citlivost a zároveň noblesu. V mém srdci žije dál,“ sdělil ve středu ČTK herec Jan Potměšil.

Kubišová spolu s Fischerovou a hercem a režisérem Janem Kačerem léta moderovali charitativní adventní koncerty vysílané v televizi. Kubišová ve středu uvedla, že ji zpráva o Fischerové skonu překvapila. „Vím, že byla mladší než já. Bylo jí jen 72 let... nemůže mi to stále nějak dojít...“ uvedla.

Táňa Fischerová v prezidentské debatě
Táňa Fischerová a Přemysl Sobotka

Klidná a moudrá bytost

Na filmovém plátně se Fischerová v posledních dvou dekádách už moc neobjevovala, jedním z posledních filmů byl titul Operace Silver A režiséra Jiřího Stracha. „Velmi mi tehdy pomohla, protože jedna významná česká herečka to odmítla, že to je malá role. Táňa byla taková frajerka, že mi tam šla pomoci,“ řekl Strach ČTK.

„To je rozměr lidského charismatu, pokud je člověk velký a hluboký a s pánem bohem obdařenou duší, tak Vám stačí dvě vteřiny a hned vidíte, že je takto vybaven. Proto nepotřebovala hlavní role na to, aby se proslavila, nepotřebovala jich deset, jen pár menších, abychom si ji všichni takhle krásně pamatovali,“ uvedl. S Fischerovou podle něj svět ztrácí klidnou, rozumnou, moudrou bytost a duši.

Kačer s Fischerovou mluvil ještě minulý týden. „V pátek mi volala, usmívala se a říkala mi, že se se mnou loučí,“ řekl ve středu ČTK Kačer. Podle něj si na svůj zdravotní stav nikdy nestěžovala. „Odcházela s takovým něžným úsměvem. Já jsem se jí ptal, co tady bez ní budeme dělat. Ona mi na to odpověděla, že jsem se zbláznil, že tady bude všechno hezké,“ uvedl režisér.

Bavit se s Fischerovou o smutných věcech se prý ani nedalo. „Já na ni nikdy nezapomenu a chtěl bych, aby na ni lidé vzpomínali s úsměvem,“ dodal Kačer.

Na sociálních sítích reflektovalo smrt Fischerové i ministerstvo kultury. „S lítostí jsme přijali zprávu, že zemřela česká herečka, aktivistka a politička Táňa Fischerová. Žena, která vždy pomáhala potřebným,“ uvedl úřad.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Mohlo by vás zajímat