Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Švýcarsko nevydá Polanského do USA, filmař je prý volný

Lidé

  14:08aktualizováno  15:24
CURYCH - Švýcarsko nevydá režiséra Romana Polanského do Spojených států. Na tiskové konferenci to dnes oznámila švýcarská ministryně spravedlnosti Eveline Widmerová Schlumpfová. Podle ní švýcarské úřady pouštějí režiséra na svobodu, uvedla agentura Reuters.

Roman Polanski foto: Reuters

Před americkou justicí měl režisér stanout kvůli sexuálnímu deliktu s nezletilou dívkou z roku 1977. Filmař byl zatčen loni v září ve Švýcarsku, kde je nyní v domácím vězení ve své luxusní horské chatě v Gstaadu.

"Pan Polanski se může svobodně pohybovat. Od dnešních 11:30 je volný," citovala ministryni agentura Reuters. "Důvodem tohoto rozhodnutí je fakt, že nebylo možné s jistotou vyloučit chybu v žádosti USA o vydání," Widmerová Schlumpfová. Spojené státy se podle ní nemohou proti švýcarskému rozhodnutí odvolat.

"Je to obrovská satisfakce a velká úleva po bolesti, kterou Roman Polanski a jeho rodina trpěli," reagoval na rozsudek režisérův právník.

Widmerová Schlumpfová ale zdůraznila, že rozhodnutí švýcarského soudu se týkalo výhradně žádosti o vydání Polanského do USA. "Nebylo to rozhodnutí, jestli je vinen nebo nevinen," řekla ministryně. Při určení rozsudku soud zvažoval i švýcarské národní zájmy, podotkla také bez bližšího upřesnění.

Polanski byl zatčen na základě amerického zatykače loni v září, když do Švýcarska přijel na filmový festival. V říjnu dostala Ženeva oficiální žádost Washingtonu o jeho vydání.

Chata ve švýcarském Gstaadu, kam byl  Polanski začátkem prosince propuštěn do domácího vězení

Šestasedmdesátiletý filmař polského původu je v USA viněn z toho, že před 33 lety měl při natáčení v USA sex s třináctiletou dívkou. K činu, který je v USA považován za znásilnění, se přiznal po dohodě se soudem, že dostane jen tříměsíční trest vězení. V roce 1978 však z USA uprchl. Zdůvodnil to tím, že již zesnulý soudce Lawrence Rittenband prý chtěl porušit smlouvu o formě trestu.

Justice USA trvá na ukončení procesu u amerického soudu za osobní přítomnosti Polanského. Ten kvůli případu do Spojených států nejezdí, v roce 2003 si tak například nemohl osobně převzít Oscara za film Pianista.

Kauza Romana Polanského

-Případ začal v březnu 1977. Po fotografování pro časopis v domě herce Jacka Nicholsona v Hollywoodu se Polanski sexuálně sblížil se svou modelkou, třináctiletou Samanthou Geimerovou. Režisér, jemuž hrozilo 50 let vězení za znásilnění, uzavřel s prokuraturou dohodu a byl uznán vinným jen v jednom ze šesti bodů obžaloby. Poté byl odsouzen ke třem měsíců v kalifornském vězení, kde strávil 47 dní.

- Pak se ale soudce nechal slyšet, že ho pošle za mříže, a Polanski v roce 1978 odletěl do Francie, kde od té doby žil. Do USA se už nevrátil, což mu zabránilo například převzít v roce 2003 Oscara za film Pianista. Stejně tak si nemohl převzít cenu z letošního Berlinale.

- Loni v září byl zatčen na základě amerického zatykače ve Švýcarsku, kam přijel na filmový festival, a začátkem prosince byl z vazby na kauci propuštěn do domácího vězení na svou chatu v Gstaadu, kterou nesmí opustit.

Loni v říjnu Švýcarsko dostalo americkou žádost o vydání Polanského. Dnes švýcarská vláda oznámila, že Švýcarsko Polanského do USA nevydá a že švýcarské úřady pouští režiséra na svobodu.

Polanskému vyjádřily podporu různé umělecké veličiny včetně francouzského spisovatele českého původu Milana Kundery. Nechybějí ale ani hlasy, že umělec se nemůže stavět nad zákon.

Autoři: ,