Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřela Věra Saudková, neteř Franze Kafky a bývalá redaktorka LN

Lidé

  18:21
PRAHA - V pondělí ve věku 94 let zemřela Věra Saudková, neteř Franze Kafky. Dcera nejmladší Kafkovy sestry Ottly pracovala jako redaktorka Lidových novin, nakladatelství Odeon a Svoboda. O úmrtí informoval její vnuk Josef Třeštík. Věra Saudková zemřela ve svém bytě v Praze v blízkosti své dcery.

Věra Saudková, neteř Franze Kafky a bývalá redaktorka LN, zemřela ve věku 94 let. foto: Česká televizeReprofoto

„Její matka, stejně, jako další dvě Kafkovy sestry, zemřela během holocaustu. Spolu se svým prvním manželem Karlem Projsou ukrývala během nacistické okupace spisovatele Jiřího Weila,“ uvedl Třeštík.

Osudu Ottly, matky zesnulé Saudkové, se v roce 2009 na ČT2 věnoval nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové - Pohnuté osudy. V díle Nejmilejší sestra Franze Kafky na svou matku vzpomínala tehdy devadesátiletá Saudková, přestože žádosti o rozhovor médiím léta odmítala. (Zhlédnout dokument můžete ZDE.)

Její manžel Erik Adolf Saudek byl český překladatel, převážně z angličtiny, němčiny a francouzštiny. Zásadní význam má jeho 15 překladů nejhranějších Shakespearových her, na kterých pracoval od roku 1936 (Julius Caesar) až do své smrti (nedokončený překlad Troilus a Cressida). Zahynul tragicky v roce 1963 u moře v bulharském Sozopolu. Se svou ženou měl čtyři syny a dceru.

Poslední rozloučení s Věrou Saudkovou se uskuteční 13. srpna v 11:00 ve Velké obřadní síni Krematoria Strašnice.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat