Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Věra Čáslavská má rakovinu slinivky. Čeká ji operace

Magazín

  14:56
Legendární česká gymnastka Věra Čáslavská trpí rakovinou slinivky a v pátek ji čeká náročná operace. Informoval o tom Český olympijský výbor, jehož je sedminásobná olympijská šampionka čestnou předsedkyní.

Věra Čáslavská foto: MAFRA

Třiasedmdesátiletá sportovkyně se diagnózu dozvěděla před třemi týdny. „Děkuji všem za podporu, zejména mým dětem Martinovi a Radce. Ve svém životě jsem se musela mnohokrát utkat s nepříznivým osudem. Jsem připravená postavit se mu znovu. Nebude to jednoduché, ale jsem odhodlaná bojovat. Tak, jak jsem se to naučila ve sportu. Dejte mi prosím čas, nyní potřebuji především klid,“ citoval ČOV neúspěšnější českou gymnastku.

Věra Čáslavská získala na olympijských hrách v Tokiu tři zlaté medaile za víceboj, přeskok a kladinu, o čtyři roky později přidala v Mexiku další čtyři tituly za víceboj, přeskok, bradla a prostná a stala se jednou z nejobdivovanějších osobností planety.

Čtyřikrát se stala mistryní světa a jedenáctkrát mistryní Evropy. V roce 1968 byla vyhlášena nejlepší sportovkyní světa, čtyřikrát ji zvolili nejlepší domácí sportovkyní roku a v roce 2001 byla zařazena k Emilu Zátopkovi mezi Sportovní legendy.

Věra Čáslavská na olympiádě v Mexiku 1968
Věra Čáslavská - triumf na olympiádě v Mexiku 1968

Autoři: ,