Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vojtěch Dyk nechce hrát Jidáše, odstoupil ze zkoušek. Nahradí ho Noid

Lidé

  11:01
PRAHA - Populární herec a zpěvák Vojtěch Dyk odstoupil ze zkoušek nové verze rockové opery Jesus Christ Superstar, která bude mít 11. listopadu premiéru v Hudebním divadle Karlín v Praze. Jako Jidáš se tedy neobjeví. Nahradí ho Václav Noid Bárta.

Vojtěch Dyk. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Další změnou je, že Bára Basiková roli Marie Magdaleny začne zkoušet až během září, na přátelském posezení herců a spolupracovníků této scény v Praze to řekl její mluvčí Tomáš Matějovský.

Slavný muzikál textaře Tima Ricea a skladatele Andrewa Lloyda Webbera z roku 1969, jehož inscenaci v Praze připravuje americký režisér Gabriel Barre, počítá i s některými protagonisty verze režiséra Petra Novotného z 90. let. Ta v kruhovém divadle Spirála na holešovickém Výstavišti v letech 1994 až 1998 dosáhla dosud nepřekonaných 1288 repríz pro 850.000 diváků.

Budou mezi nimi kromě Basikové i Kamil Střihavka (opět v titulní roli) a Jindřich Vobořil jako Annáš. Karlínští využijí původní přebásnění Michaela Prostějovského. V inscenaci se objeví i Václav Noid Bárta, Dasha, Ondřej Brzobohatý a Jiří Korn.

Lucie Bílá se svým přítelem Václavem "Noidem" Bártou.

Jidáš není potvora, říká Noid
"Původní Novotného inscenaci ve Spirále jsem viděl dokonce třikrát. Šlo vlastně o úplně první muzikál, který jsem sledoval. Byl naprosto úžasný a byl jsem nadšen z výkonu herců i celkového provedení," řekl Bárta.

Ztvární roli Jidáše a je šťastný, že jde právě o tuto úlohu. Podle něj se dá zahrát daleko více způsoby, protože Jidáš není jen potvora. "Je to člověk, kterého to všechno moc bolí," vysvětlil. Upozornil, že současné provedení bude jiné - nesnaží se o kopii, ale jde vlastní cestou.

"Tato emočně velice vypjatá role je natolik zvláštní, že mně trvá dlouho, než se vrátím do normálního života," prozradil.

Ježíš bude soupeřit s Robinem Hoodem
Karlínský Ježíš bude na podzim soupeřit s novinkami dalších pražských muzikálových produkcí. Například s Robinem Hoodem Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové, jehož premiéra je ohlášena na 1. září do Divadla Kalich, a muzikálu Ať žije rokenrol! Petra Jandy a Karla Šípa. Atmosféru rodící se domácí bigbítové scény přelomu 50. a 60. let přiblíží od 20. října na jevišti Divadla Broadway.

Ani v Karlíně nebudou zahálet; rockovou operu Jesus Christ Superstar tu jen v listopadu uvedou včetně předpremiérových představení čtyřiadvacetkrát, v prosinci počítají s šesti reprízami.

Dalším hitem této scény je americký muzikál Carmen s Lucií Bílou v titulní roli, která se tu od poloviny září do konce října objeví sedmadvacetkrát. Celkem zatím měla přes dvě stovky repríz a vedení karlínského divadla s ní počítá i v příštím roce. Carmen měla premiéru v říjnu 2008, režisérem byl jako v případě Ježíše Američan Gabriel Barre.

Autoři: ,