Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé

Z horníka ajťákem. Co všechno musel překonat, naučit se a jak mu pomohlo natáčení

Tomáš Hisem | foto: Michal Turek

Premium Rozhovor
Pětadvacet let pracoval Tomáše Hisem jako horník. Pak důl zavřeli a on se musel v pětačtyřiceti překvalifikovat – na ajťáka. A ještě u toho zvládnout zájem filmařů z FAMU, kteří o něm točili dokument Nová šichta. Jak mu natáčení pomohlo? A jak si famáci porozuměli s fanoušky Baníku?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet tři měsíce zdarma

Jaký je vás vztah k počítačům?“ ptal se dotazník k programátorskému kurzu. „Kladný, pokud se dá o vztahu člověka a stroje mluvit na takové úrovni,“ odpověděl Tomáš Hisem – a mladý režisér Jindřich Andrš zbystřil. Charismatický, vtipný a chytrý horník, věrný zaměstnanec a věrný fanoušek Baníku Ostrava, který byl okolnostmi donucen radikálně změnit kariéru, se nakonec stal hrdinou Andršova dokumentu Nová šichta. Ten ovládl jihlavský festival i kategorii Objev roku na Cenách českých filmových kritiků a od konce června se hraje v českých kinech. Z Tomáše Hisema se mezitím stal neoficiální pracovní poradce a vzor houževnatosti a dobromyslnosti pro ty, kdo čelí podobným životním změnám jako on.

Z filmu Nová šichta
Z filmu Nová šichta

Co se změnilo od konce natáčení Nové šichty? Pořád jste ajťák?
Pořád jsem ajťák a pořád jsem se stejnou partnerkou, kterou jste viděli ve filmu. Přibylo mi práce, protože jsem se profesně trošku posunul a dostávám toho víc, než když jsem nastoupil do firmy. Jináč se můj život moc nezměnil. Já změny v životě ani moc rád nemám. V prvním zaměstnání jsem byl dvacet pět let. Takže když už jsem se na to IT dal, rád bych u něj vydržel až do důchodu.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...