Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žasnoucí venkovan s fotoaparátem. Zajeďte do Mikulova na výstavu Václava Chocholy

Magazín

  6:19
Václav Chochola fotografoval periferii metropole i portréty slavných osobností. To je však jen zlomek z obsáhlého archivu. Nyní je k vidění na zámku v Mikulově zcela jiná část jeho tvorby.

Nedělní odpoledne před cukrárnou, Strážnice foto: Václav Chochola

První dětský karneval v roce 1966 v Dolních Dunajovicích
Nahlédnutí do světa dunajovických teenagerů

Jde o desítky snímků z tohoto města a okolí, kam jezdil Chochola 35 let k příbuzným své manželky. Na místo klasického okouzlení Moravou je tu i něco navíc. Neobyčejná pospolitost. Rodáka z pražské Libně si nejčastěji spojujeme se snímky městské periferie a poetikou Skupiny 42. A není náhodou, že k sobě našli cestu s Bohumilem Hrabalem, který o Chocholovi říkal, že je „žasnoucí venkovan“, protože si všímá toho, co by mnozí jiní přehlédli. A podobným způsobem lze přistupovat i k sérii Morava 53–88, která je vůbec poprvé vystavena. Chocholova dcera Blanka a vnuk Marek vybírali z 900 fotografií. První snímky jsou z roku 1953, kdy se fotograf oženil s Boženou Stopkovou, která pocházela z Dolních Dunajovic u Mikulova.

  • Václav Chochola
  • Morava 53–88, Zámek Mikulov
  •  do 24. listopadu 

První sál mikulovské výstavy nás uvede do společnosti mladých lidí, kteří byli na svatbě Václava a Boženy. Vstup do nové rodiny je jako vstup na neprobádané území. Nejen vztahů, ale také rituálů. Nikdy ale nezůstává jen u prvoplánové fascinace životem venkovské komunity. Chochola nás vezme mezi své nové příbuzné a ukazuje divákovi jejich pospolitost. Tu samozřejmost vzájemné pomoci, kterou jim možná městský člověk může jen závidět. Tady se žije venku, na dvorech a ulicích. Sousedka občas koukne před dům, kde si hrají kluci a dívenky se naparují ve svátečních šatech do kostela. Všichni se tu znají, v radosti i ve smutku se navzájem podpírají. Vynikající je také série dětských portrétů. Některé strýčkovi z Prahy ochotně zapózují před objektivem. Občas je přistihne, jak se vztekají, protože nedosáhly svého, a jindy zase vidí, jak si vítězoslavně nesou zmrzlinu z místní cukrárny.

Mikulov si v této části města dlouho uchovával takřka vesnický ráz, 1958

Blanka Chocholová v doprovodných textech vzpomíná, že několikrát do roka zaznělo: „Jedeme na Moravu!“ a vydala se s rodiči vstříc dalším dobrodružstvím u příbuzných. Její otec fotografoval nejen proměny v rámci rodiny, ale také přeměnu Mikulova v průběhu desetiletí.

Nedaleko starobylého historického centra se staví paneláky. Místní děti už povyrostly, medvídci a panenky leží hluboko ve skříni, teď je čas na motorky a disko. A právě nejrůznější paradoxy, kdy nové prorůstá do starého, Chocholu zajímají nejvíc. Houpací koník, který už se nikomu nehodí, stojí na ulici. Prašnou cestu nahradilo dláždění, po kterém jede starší žena v šátku na motorce. Obyčejných neobyčejných motivů si Chochola všímal v Praze a viděl je i zde v Mikulově. Možná by obyvatele metropole mohlo zamrzet, že tak zajímavá výstava není v některé z pražských výstavních síní. Jenže tam by se jen těžko dala nasimulovat tak dokonalá kombinace jako v Mikulově: prohlížíte si fotografie ulic a zákoutí a z okna galerie se díváte na ta stejná místa, jaká jsou na snímcích.

Důležitým doplněním výstavní kolekce jsou dva sály, kde je „typický“ Chochola. Najdete tu portréty přátel (Hrabal, Lhoták) a také záběry z Prahy, které jsou známé z předchozích výstav. Jsou určené hlavně pro toho, kdo doposud nezná jeho tvorbu, a zde ji může vidět v širších souvislostech. Blanka Chocholová aktuální výstavou představila nejen neznámou část z archivu svého otce, ale odstartovala také novou knižní edici. Katalog Morava je totiž prvním v řadě, následovat budou Osobnosti a Město. A tak se zdá, že nás ještě čekají další zajímavé objevy z archivu tohoto výjimečného autora.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat