Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Železná Thatcherová se ke svým bodyguardům chovala mateřsky

Lidé

  7:00
LONDÝN - Někdejší britská premiérka Margaret Thatcherová si sice kvůli své neústupnosti a zásadovosti vysloužila přezdívku "Železná lady", ale ke členům své ochranky se prý chovala mateřsky.

Bývalá britská ministerská předsedkyně Margaret Thatcherová foto: Reuters

V britském deníku The Sun to tvrdí bývalý bodyguard Barry Strevens, který na bezpečnost političky dohlížel dvacet let. Stoupenec levice Strevens měl z práce pro vyznavačku konzervativních hodnot Thatcherovou obavy. "Během několika týdnů si mě získala svou laskavostí a šarmem," říká.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nic se neděje, jsme přeci na venkově," tak prý reagovala Thatcherová, když se Strevensův kolega vrátil z pochůzky s kusem psích exkrementů na botě a ušpinil zářivě bílý koberec. Vzala mýdlo a vodu a špínu sama vyčistila. "Bylo to celkem bizarní," připouští premiérčin ochránce.

Nejraději ale vzpomíná na první Vánoce po zvolení Thatcherové do funkce premiérky. Místnost, kterou používal, vyzdobila, v krbu hořel oheň. Na stole mu nechala termosku s kávou a lahvičku whisky a na krbové římse leželo vánoční přání s poděkováním za všechno, co pro ni dělal. "Stál jsem tam dojatý tím, co tato dáma, premiérka, pro mě udělala o Vánocích, když si uvědomila, že kvůli práci pro ni nemohu být s manželkou a dětmi," říká Strevens.

Velmi si prý rozuměl i s manželem "Železné lady" Denisem. Na jedné cestě do Spojených států ho prý zachránil před průšvihem. V letadle si všichni krátili čas čtením časopisů a vypadalo to, že Denis si čte Dům a zahradu.

"Ve skutečnosti měl uvnitř vložený Playboy," prozradil strážce. Když Thatcherová dočetla svůj časopis, naklonila se k manželovi aby si vzala ten jeho. "Vrhnul na mě zoufalý pohled a tak jsem jí rychle nabídl ten můj," říká Strevens. Přiznává, že "její politické mistrovství obdivoval do té míry, že se stal jejím voličem".

Margaret Thatcherová je zatím jedinou ženou, která zasedla v křesle britského premiéra. Tuto funkci zastávala od května 1979 do listopadu 1990.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...