Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Železná Thatcherová se ke svým bodyguardům chovala mateřsky

Lidé

  7:00
LONDÝN - Někdejší britská premiérka Margaret Thatcherová si sice kvůli své neústupnosti a zásadovosti vysloužila přezdívku "Železná lady", ale ke členům své ochranky se prý chovala mateřsky.

Bývalá britská ministerská předsedkyně Margaret Thatcherová foto: Reuters

V britském deníku The Sun to tvrdí bývalý bodyguard Barry Strevens, který na bezpečnost političky dohlížel dvacet let. Stoupenec levice Strevens měl z práce pro vyznavačku konzervativních hodnot Thatcherovou obavy. "Během několika týdnů si mě získala svou laskavostí a šarmem," říká.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nic se neděje, jsme přeci na venkově," tak prý reagovala Thatcherová, když se Strevensův kolega vrátil z pochůzky s kusem psích exkrementů na botě a ušpinil zářivě bílý koberec. Vzala mýdlo a vodu a špínu sama vyčistila. "Bylo to celkem bizarní," připouští premiérčin ochránce.

Nejraději ale vzpomíná na první Vánoce po zvolení Thatcherové do funkce premiérky. Místnost, kterou používal, vyzdobila, v krbu hořel oheň. Na stole mu nechala termosku s kávou a lahvičku whisky a na krbové římse leželo vánoční přání s poděkováním za všechno, co pro ni dělal. "Stál jsem tam dojatý tím, co tato dáma, premiérka, pro mě udělala o Vánocích, když si uvědomila, že kvůli práci pro ni nemohu být s manželkou a dětmi," říká Strevens.

Velmi si prý rozuměl i s manželem "Železné lady" Denisem. Na jedné cestě do Spojených států ho prý zachránil před průšvihem. V letadle si všichni krátili čas čtením časopisů a vypadalo to, že Denis si čte Dům a zahradu.

"Ve skutečnosti měl uvnitř vložený Playboy," prozradil strážce. Když Thatcherová dočetla svůj časopis, naklonila se k manželovi aby si vzala ten jeho. "Vrhnul na mě zoufalý pohled a tak jsem jí rychle nabídl ten můj," říká Strevens. Přiznává, že "její politické mistrovství obdivoval do té míry, že se stal jejím voličem".

Margaret Thatcherová je zatím jedinou ženou, která zasedla v křesle britského premiéra. Tuto funkci zastávala od května 1979 do listopadu 1990.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!