Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel akademický malíř a ilustrátor mayovek Gustav Krum

Magazín

  14:40
JIHLAVA - V 86 letech zemřel v pondělí akademický malíř a ilustrátor Gustav Krum. Ilustroval stovku nejen dobrodružných a historických knih, ale i kreslených seriálů. Patřil mezi špičku českých ilustrátorů, proslul zejména ilustracemi k mayovkám.

Gustav Krum foto: ČTK

Od roku 2000 byl čestným občanem Jihlavy. Poslední rozloučení se zesnulým umělcem se uskuteční v rodinném kruhu bez přítomnosti veřejnosti. ČTK to oznámil mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Ilustroval téměř stovku knih
Krum doprovodil kresbami téměř stovku knih - od antických témat a dobrodružných příběhů až po české dějiny a archeologické knihy. Do povědomí vstoupil zejména ilustracemi knih Karla Maye a komiksy. Je považován za nástupce Zdeňka Buriana. Mimo jiné je autorem kolekce obrazů z historie města Jihlavy.

Krum se narodil 23. května 1924 v Jihlavě, kde žil až do své plnoletosti. V letech 1949 až 1954 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Miloslava Holého a na grafické speciálce profesora Vladimíra Pukla. S manželkou žil od studijních let v Praze. Účastnil se studijních cest do Německa, Rakouska, Francie, Belgie, Nizozemska a Lucemburska.

25 barevných temper a akvarelů z historie Jihlavy
Pro rodnou Jihlavu Krum vytvořil cyklus 25 barevných temper a akvarelů z historie města. Kompletní cyklus tvoří od roku 2006 stálou reprezentativní expozici jihlavské historie v primátorském salonku radnice. Reprodukce těchto děl jsou stálou expozicí ve výstavních prostorách Brány Matky Boží.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...