Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel bubeník Juraj Černý. Zakládající člen kapely Tublatanka

Lidé

  13:54
Ve věku 54 let zemřel slovenský hudebník Juraj Černý, zakládající člen skupiny Tublatanka, která byla kdysi populární v Československu. Informovala o tom slovenská televize TA3. Černý kapelu opustil začátkem 90. let, nyní hrál na bicí v punkrockové skupině Slobodná Európa. Černý žil v Maďarsku, kde se v noci na pátek podrobil operaci střev.

Zemřel bubeník Juraj Černý. Zakládající člen kapely Tublatanka . foto: Reprofoto

„Jsem z té zprávy zdrcený. Ďuro byl velmi dobrý kamarád, byl velmi talentovaný a vlastně ani nepotřeboval cvičit,“ vzpomněl na svého kolegu z Tublatanky její lídr Martin Ďurinda. Jejich společná kapela, která ve svých počátcích vystupovala v lidových krojích, je oblíbená na Slovensku i v Čechách i dnes. Před pár lety oslavila 30 let existence i koncerty v Česku.

Juraj Černý

Juraj Černý se narodil 10. července 1961 v Bratislavě. Vystudoval režii na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě (VŠMU). V roce 1982 spolu se zpěvákem, kytaristou a textařem Maťo Ďurindou založili skupinu Tublatanka. Eponymní debutové album vydali v roce 1985, prodalo se ho 100 tisíc kusů.

Další album Skúsime to cez vesmír (1987) bylo ještě komerčně úspěšnější a následující nahrávky Žeravé znamenie osudu (1988) se prodalo 250.000 nosičů. Skupina se rovněž angažovala v období listopadové revoluce v roce 1989.

Na začátku 90. let opustil Tublatanku baskytarista Pavol Horváth a Juraj Černý se musel podrobit protidrogové léčbě. V roce 1994 se Černý do skupiny vrátil, ale ze zdravotních důvodů po necelém roce znovu odešel. Od roku 2002 hrál na bicí ve skupině Slobodná Európa.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat