Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel bývalý jugoslávský prezident Dobrica Ćosić

Lidé

  17:33aktualizováno  18:17
BĚLEHRAD - Ve věku 92 let v Bělehradu zemřel jugoslávský prezident z let 1992-1993 Dobrica Ćosić, který byl první hlavou zbytkové Jugoslávie po osamostatnění Slovinska, Chorvatska, Makedonie a Bosny. O úmrtí podle agentury AP informovala rodina tohoto politika a spisovatele, kterého obdivovatelé označují za otce moderního národa.

Zemřel bývalý jugoslávský prezident Dobrica Ćosić foto: Stevan Kragujević, Wikimedia

Ćosić se za druhé světové války zapojil do partyzánského odboje proti německé okupaci. Po válce pracoval na propagandě komunistické vlády a stal se blízkým spolupracovníkem jugoslávského vůdce Josipa Tita.

V 60. letech se ale Ćosić začal komunismu vzdalovat a osvojil si nacionalistické názory. Byl jedním z prvních srbských intelektuálů, kteří vyjadřovali nespokojenost s postavením Srbů uvnitř Jugoslávie.

V roce 1968 Ćosić veřejně prohlásil, že Srbové v Kosovu jsou utlačováni jinými národy, zejména etnickými Albánci.

Prezidentský úřad Ćosić zastával pouze rok. Parlamentní většina věrná Slobodanu Miloševičovi, jehož politiku Ćosić kritizoval, ho sesadila v květnu 1993.

Naposledy Ćosić upoutal pozornost srbské veřejnosti letos v dubnu, když prohlásil, že "kosovská otázka je vyřešena", protože už není jihosrbskou provincií. Mladším generacím vzkázal, aby už kvůli Kosovu neplýtvali energií.

Autoři: ,

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...