Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemřel Jan Kašpar, dlouholetý člen Divadla Járy Cimrmana

Lidé

  7:14aktualizováno  13:12
PRAHA - Ve věku 60 let zemřel v úterý herec Jan Kašpar, dlouholetý člen Divadla Járy Cimrmana. Informaci potvrdil Kašparův kolega z divadla Zdeněk Svěrák.

Jan Kašpar (uprostřed) na jevišti Divadla Járy Cimrmana. foto: Michal Sváček, MAFRA

"Ano, je to pravda, Jan Kašpar už není mezi námi," řekl Tn.cz Svěrák. "O jeho smrti jsme se dozvěděli po 20:00, právě když jsme dohráli Posla z Liptákova. Skonal ve spánku," doplnil.

Z kulisáka členem souboru

České nebe na ČT2

ČT2 ve středu večer (21.30) mimořádně odvysílá záznam představení Divadla Járy Cimrmana České nebe jako vzpomínku na Jana Kašpara.

Kašpar v Divadle Járy Cimrmana pracoval od roku 1975, nejprve jako kulisák, ale postupně se vypracoval na stálého člena souboru. Kašpara si lidé mohou pamatovat například jako náčelníka Karla Němce ze hry Dobytí severního pólu nebo praotce Čecha ze zatím poslední cimrmanovské hry České nebe.

Na konci 80. let Kašpar už jako zavedený herec divadla po úrazu ochrnul, ale přestože byl upoután na invalidní vozík, divadla se nevzdal.

Zvědavý invalida Jirka Karásek

 • Narodil se 6. září 1952 v Praze. Vyučil se provozním zámečníkem v ČKD a hned po škole nastoupil jako kulisák do Městských divadel pražských.
 • V listopadu 1975 hrál v tajně konaném představení Žebrácké opery Václava Havla. Kvůli tomu pak musel z Městských divadel pražských odejít.
 • Do pozdějšího Divadla Járy Cimrmana nastoupil v říjnu 1975 jako technik a kulisák. O deset let později si zahrál svou první roli, Náčelníka ve hře Dobytí severního pólu.
 • Koncem 80. let patřil mezi tvůrce samizdatového audiovizuálního periodika Videojournal. Po pádu komunismu byl několik let zaměstnán na ministerstvu vnitra a podle vzpomínkové knihy někdejšího šéfa protidrogového oddělení Jiřího Komorouse pracoval Kašpar dokonce u Protidrogové brigády.
 • V Divadle Járy Cimrmana hrál továrníka Bierhanzela ve hře Vražda v salonním coupé, vesničana Papouška v Němém Bobšovi, Děda Vševěda v Dlouhém, Širokém a Krátkozrakém, rytíře Smyla Fleka z Nohavic ve hře Blaník, zvědavého invalidu Jirku Karáska v Záskoku, slavného českého horolezce Sváťu Pulce ve Švestce, Náčelníka Línou Hubu v inscenaci Afrika a Praotce Čecha v Českém nebi.
 • Zahrál si také v několika filmech. Hrál například řidiče nakladače ve filmu Vesničko má, středisková (1985), Melichara v Nejisté sezoně (1987) či penzistu ve Vratných lahvích (2007).
 • V roce 1988 spadl při prořezávání stromu na záda a způsobil si zranění míchy a ochrnutí dolních končetin. V divadle pak hrál "sedací role", které mu autoři představení šili na tělo, jako byl zvědavý invalida Jirka Karásek v Záskoku.
 • Spolu se Zdeňkem Svěrákem se podílel na vzniku svazu paraplegiků a centra Paraple.
 • V médiích se o něm psalo jako o blízkém příteli Olgy Havlové, první manželky disidenta a pozdějšího českého prezidenta Václava Havla.
Autoři: ,