Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemřel evropský medailista ve skibobu a spoluzakladatel Lasvitu Leo Jakimič

Lidé

  12:46
PRAHA - Ve věku 66 let zemřel v sobotu 27. srpna Leo Jakimič, evropský medailista ve skibobu, několikanásobný mistr Československa a spoluzakladatel sklářské firmy Lasvit. Informovala jeho rodina.

Leo Jakimič foto: Lasvit

Počin roku? Podle studia Olgoj Chorchoj Berdychovy vázy a Lasvit

Leo Jakimič absolvoval Fakultu zahraničního obchodu na Vysoké škole ekonomické v Praze. Do svých 27 let se věnoval zejména sportu a reprezentaci tehdejšího Československa, nejdříve ve sjezdovém lyžování, později ve skibobech. Za své sportovní úspěchy získal řadu prestižních ocenění. Jako první v historii československého skibobového sportu obdržel medaili na mistrovství Evropy v roce 1974, v roce 1976 vyhrál Světový pohár v Zell am See.

Byl držitelem titulu Mistr Sportu z roku 1974, pěti medailí z mistrovství Evropy a rovněž třináctinásobným Mistrem ČSSR. Připsal si také prvenství skoků na skibobech ze sedmdesáti a devadesátimetrového můstku. Řadu let působil jako reprezentační trenér skibobu.

Leo Jakimič

Leo Jakimič byl rovněž vášnivý tenista. V roce 1996 založil v Milovicích, okrese Nymburk, sportovní areál a tenisový klub Milten, kterým za dvacet let činnosti prošla řada tenisových špiček. Pravidelně se zde konají republikové i mezinárodní tenisové soutěže. Leo Jakimič se věnoval také hudbě a stal se jedním z prvních diskžokejů v tehdejším Československu.

Po skončení sportovní kariéry pracoval Leo Jakimič ve společnostech Skloexport a REHAU, kde na pozici ředitele obchodního zastoupení úspěšně budoval obchodní vztahy s Východní Evropou a Ruskem.

V roce 2007 stál Leo Jakimič společně se synem Leonem u zrodu sklářské a designové společnosti Lasvit. Vedle funkce generálního ředitele, kterou vykonával v České republice v letech 2010 – 2013, založil rovněž obchodní kancelář Lasvitu v Moskvě a vedl obchod s postsovětskými zeměmi.

V areálu klubu Milten Sport Center Milovice proběhne dne 18.9. od 9:00 Memoriál Lea Jakimiče, kam jsou zvaní všichni, kteří chtějí na Lea Jakimiče zavzpomínat.

Autor:

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...