Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Zemřel herec Moučka, televizní soudruh Pláteník i čert z Dalskabátů

Lidé

  15:14
PRAHA - Ve věku 86 let zemřel herec Jaroslav Moučka, který přes 40 let působil v Divadle na Vinohradech. Hrál ve více než sedmdesáti filmech a další desítky postav ztvárnil v rozhlase, dabingu a seriálech. Do povědomí se zapsal především jako soudruh Pláteník ze seriálu Okres na severu. Známý je i jeho čert Trepifajskl z pohádky Dalskabáty, hříšná ves.

Jaroslav Moučka (na archivním snímku z 13. prosince 1998). foto: ČTK

Moučka zemřel 26. prosince. O úmrtí informovalo Divadlo na Vinohradech. Na přání zesnulého se poslední rozloučení bude konat v úzkém rodinném kruhu.Moučka hrál ve více než 70 filmech a další desítky postav ztvárnil v rozhlase, televizi a dabingu. Často účinkoval v televizních seriálech, hlavní roli stranického tajemníka Pláteníka hrál v normalizačním Dietlově seriálu Okres na severu z roku 1980. Známý je jeho čert Trepifajskl v televizní adaptaci Drdovy pohádky Dalskabáty, hříšná ves.

Jaroslav Moučka (na archivním snímku z 1. listopadu 2003).

Jaroslav Moučka se narodil 9. listopadu 1923 ve Studené v jindřichohradeckém okrese. Učil se kamnářem, pekařem, knihkupcem a nakonec úspěšně strojním zámečníkem a soustružníkem. Vybaven pouze z ochotnických pokusů v Jihlavě nastoupil hned po druhé světové válce profesionální dráhu v Horáckém divadle v Jihlavě jako inspicient s hereckou povinností. Ve stejných funkcích byl angažován v Kladně.

Z hereckého angažmá v Olomouci následoval Moučka režiséra Jindřicha Honzla do Národního divadla v Praze. Do souboru vinohradského divadla přišel z Divadla pracujících v Gottwaldově v roce 1953 a byl jeho členem až do roku 1994.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!