Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel psychiatr Spitzer. Zasadil se o vyškrtnutí homosexuality z nemocí

Magazín

  8:14
WASHINGTON - Ve věku 83 let zemřel doktor Robert Spitzer, který v psychiatrickém společenství sehrál vůdčí roli v uznání, že homosexualita není odchylkou od normy. Oznámila to americká média s odvoláním na lékařovu ženu.

Psychiatr Robert Spitzer se zasadil o vyškrtnutí homosexuality jako nemoci foto: ČTK

Spitzer zemřel v pátek v Seattlu kvůli problémům se srdcem, uvedla jeho manželka, emeritní profesorka Kolumbijské univerzity Janet Williamsová.

Spitzer v roce 1973 vyloučil homosexualitu z příručky pro diagnostikování a statistiku duševních nemocí. „Byl to velký průlom v profesi,“ řekla Williamsová, která s manželem pracovala na třetím vydání příručky, publikované v roce 1980, která se stala bestsellerem.

Spitzerovo stanovisko ovlivnilo setkávání s aktivisty homosexuální komunity, při kterých si uvědomil, že homosexualita není porucha, když sami gayové jsou spokojeni se svou orientací.

„Spíše než jen se odvolávat na autority, na autoritu Freuda, otázka zněla: Jsou o tom studie? Jaké jsou o tom důkazy?“ řekl Spitzer o své práci časopisu New Yorker v roce 2005 a dodal, že si vybíral spolupracovníky, kteří se zavázali řídit se údaji.

Omluva za reparativní terapii

Emeritní profesor Allen Frances, který byl editorem pozdějších vydání příručky, řekl listu The Times, že Spitzer „byl zdaleka nejvlivnější psychiatr své doby.“ Aktivisté za práva homosexuálů připsali Spitzerovi k dobru, že odstranil homosexualitu ze seznamu duševních poruch. „Zdravotní porucha by musela být spojována buď se subjektivní tísní - bolestí - anebo s celkovým znehodnocením sociální funkce,“ vysvětlil Spitzer v listu The Washington Post v době odborné debaty společenství psychiatrů o homosexualitě.

Doktor Jack Drescher, gay a psychoanalytik v New Yorku, řekl The Times, že Spitzerův úspěšný tlak na odstranění homosexuality ze seznamu poruch znamenal velký pokrok pro práva homosexuálů. „Skutečnost, že jsou dnes povoleny sňatky homosexuálů, je zčásti zásluha Boba Spitzera,“ řekl.

V roce 2012 se Spitzer veřejně omluvil za studii z roku 2001 o takzvané reparativní terapii, umožňující změnu orientace homosexuálních osob, pokud si to opravdu přejí. Připustil, že studie měla vážné nedostatky a dospěla k chybným závěrům.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...