Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zemřel slavný režisér Ivan Rajmont. V 70 letech podlehl těžké nemoci

Slovensko-cest

  17:22aktualizováno  19:14
PRAHA - Režisér legendární inscenace „Sluha dvou pánů“ a první porevoluční umělecký šéf Činohry Národního divadla Ivan Rajmont podlehl v pondělí 7. prosince po dlouhém a statečném souboji zákeřné nemoci. Bylo mu 70 let.

Ivan Rajmont představil v roce 2010 v Brně hru Revizor. foto: MAFRA

Byl prvním polistopadovým šéfem činohry Národního divadla v Praze a předtím tvůrcem slavné epochy ústeckého Činoherního studia. Režisér Ivan Rajmont, který naposledy umělecky vedl činohru libereckého divadla F. X. Šaldy, hostoval i na řadě dalších divadelních scén. Známá je jeho práce pro televizi a rozhlas a dlouholeté pedagogické vedení mladých adeptů herectví.

Herec Karel Heřmánek se s Rajmontem setkal nejen v ústeckém divadle, ale i v Divadle Na zábradlí a posléze v Divadle Bez zábradlí. „Vždycky je to smutné a on byl dlouho nemocný. My jsme se potkávali tak střídavě. V Ústí s námi udělal legendární představení s Jirkou Bartoškou Jakub a jeho pán od Milana Kundery a to představení prakticky hrajeme dodnes. To jsou role, které nás s Jirkou provází celý život,“ řekl Heřmánek.

Režisér Ivan Rajmont (vlevo) a herec Miroslav Donutil. Spolu vytvořili v Národním divadle veleúspěšné představení Sluha dvou pánů.

Jen tři čtvrtě roku působil v Činoherním studiu v Ústí herec Vladimír Kratina. „To už je hrozně dávno, jinak jsme spolu nepracovali. Stopu v mé kariéře však zanechal. Je to smutná zpráva,“ řekl.

„Pro naše divadlo bylo požehnáním, že vedl naši činohru,“ řekla v pondělí v reakci na umělcovo úmrtí ředitelka libereckého Šaldova divadla Jarmila Levko a dodala: „Byl to šéf činohry, který kromě toho, že byl vynikajícím režisérem a umělcem, měl také uznání celého souboru. Byl respektovanou vůdčí osobností, která soubor uměla stmelit.“ Do ústeckého Činoherního studia Rajmont nastoupil v polovině 70. let, bylo jeho druhým angažmá. Jako umělecký šéf a režisér vedl tuto scénu s krátkou přestávkou až do roku 1986. Poté působil tři roky v pražském Divadle Na zábradlí. Koncem roku 1989 se stal prvním porevolučním šéfem činohry první české scény.

Mezi jeho posledními pracemi byl Goethův Faust inscenovaný pro Malé divadlo „domovské“ liberecké scény či hra Pavla Landovského Hodinový hoteliér. Text měl premiéru ve zkušebně pražského Divadla na Vinohradech loni na podzim, necelý týden po Landovského úmrtí. V roce 2013 Rajmont zaujal svým nastudováním komedie Ruská zavařenina od Ludmily Ulické v ostravské Aréně, která se v anketě Divadelních novin stala Inscenací roku.

Režisér se narodil 29. července 1945 v Hradci Králové, mládí prožil v Liberci, kde začal studovat techniku. Zde začal i koketovat s „prkny, která znamenají svět“, když nastoupil jako kulisák do libereckého divadla. Později Rajmont absolvoval režii na Divadelní fakultě pražské Akademie múzických umění (DAMU) a v roce 1971 přijal své první angažmá v Karlových Varech. Po čtyřech sezonách (v roce 1975) pak přestoupil do ústeckého Činoherního studia.

Působil v řadě divadel

Tady naplno vynikl Rajmontův režisérský přístup. Jako umělecký šéf a režisér vedl tuto scénu s krátkou přestávkou až do roku 1986. K jeho erbovním inscenacím 70. a 80. let provedeným v Ústí patřily Koenigsmarkův přepis Shakespearova Troila a Kressidy, Steigerwaldovy Dobové tance či Čechovovy Tři sestry. S ústeckým souborem také úspěšně uvedl hru Jakub a jeho pán v adaptaci Milana Kundery, jehož autorství se před tehdejším režimem muselo tajit.

Ivan Rajmont v roce 2003.

Od roku 1986 následovalo Rajmontovo tříleté období v pražském Divadle Na zábradlí, kde mimo jiné inscenoval Steigerwaldovu Tatarskou pouť či Camusova Caligulu. Začal se věnovat i pedagogické práci na DAMU a hostoval v divadlech po Čechách, na Slovensku nebo v ruské Jaroslavli. Z Rajmontových pohostinských představení zaujala již v 70. letech inscenace Nezvalových Milenců z kiosku, kterou režisér nastudoval v pražském Národním divadle.

Právě s první českou scénou je spjaté další významné období Rajmontova života. Koncem roku 1989 se jako nový šéf ujal činohry Národního divadla. Za jeho působení se uskutečnila rozsáhlá reorganizace scény, pro činohru bylo otevřeno Stavovské divadlo, vznikla také komorní scéna Kolowrat. Soubor pod Rajmontovým vedením odehrál 57 inscenací. Hra Rok na vsi v úpravě Miroslava Krobota byla odměněna prestižní Radokovou cenou.

Sluha dvou pánů

Rajmont do Národního přivedl některé nové osobnosti. Z Brna přišel například Miroslav Donutil, který již od roku 1994 září v režisérově úspěšné inscenaci Goldoniho komedie Sluha dvou pánů. Soubor posílili i herci z menších scén. Mezi Rajmontovy tamní významné inscenace patří Čechovův Strýček Váňa, Shakespearův Cymbelín, Ibsenova Divoká kachna či Eurípidova Médeia. V křesle šéfa činohry Národního divadla strávil Rajmont osm let, s divadlem spolupracoval i poté.

Ohlas měla například hra Rock’n’roll britského dramatika Toma Stopparda s živou produkcí skupiny The Plastic People of the Universe. Kromě dalších pražských divadel, jako jsou Divadlo Na Fidlovačce, Divadlo pod Palmovkou či Divadlo v Dlouhé, pracoval Rajmont také například v Klicperově divadle v Hradci Králové (Petrolejové lampy), v brněnském Národním divadle (Revizor, Mandragora) nebo v jihlavském Horáckém divadle (Terasa, Deník ničemy).

Rajmont byl potřetí ženatý a měl tři syny. Prostřední z nich, Filip, se rovněž upsal divadlu. Jeho matkou je herečka Kateřina Burianová, dcera divadelníka a skladatele Emila Františka Buriana.

Autor:

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč