Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Zemřel slavný spisovatel a cestovatel Miloslav Stingl. Bylo mu 89 let

Spisovatel a etnograf Miloslav Stingl na snímku z roku 2015. foto: ČTK

Aktualizováno
Praha - V pondělí 11. května zemřel v Praze po dlouhé nemoci ve věku 89 let slavný spisovatel, cestovatel a etnograf Miloslav Stingl. ČTK ve středu o tom informoval jeho syn Tomáš Stingl. Rozloučení s jedním z nevydávanějších českých autorů v zahraničí se uskuteční s ohledem na restriktivní opatření v době koronaviru a na přání pozůstalých v užším rodinném kruhu.
  11:15aktualizováno  11:40

Miloslav Stingl se narodil 19. prosince 1930 v Bílině a od mládí měl velký zájem o literaturu, geografii a mimoevropské národy. Na Univerzitě Karlově v Praze vystudoval mezinárodní právo a národopis, později pracoval v Československé akademii věd se zaměřením právě na mimoevropské kultury. Procestoval 150 zemí světa, mezi jeho oblíbená témata a regiony patřily Oceánie a Latinská Amerika. Ze svých cest vytěžil materiál pro mnoho cestopisných televizních dokumentů a více než 40 knih. Ty představují celkový souhrnný náklad přes 17 milionů svazků.

Stingl spolupracoval s odbornými institucemi a univerzitami například ve Spojených státech amerických nebo na Kubě. Zaměřoval se na studium Eskymáků, na původní obyvatele Ameriky či na Polynésany. Severoamerický indiánský kmen Kikapů mu udělil čestný titul náčelníka včetně náčelnické čelenky a indiánského jména Okima (neboli ten, který vede).

V posledních letech Miloslav Stingl kvůli zdravotním omezením již necestoval za hranice České republiky, nadále se ale intenzivně věnoval přednáškové činnosti v tuzemsku. Jako základ svého přístupu k cestování a etnografickému výzkumu i jako životní krédo si zvolil havajské přísloví „nade všechny národy je lidství“.

Podle Adama Chrousta, který v roce 2016 vydal knihu s názvem Stingl Miloslav - Biografie cestovatelské legendy, indiánský náčelník Stingl napsal 42 knih ve 240 vydáních. Stingl, který se domluvil 17 jazyky, mimo jiné jazykem papuánského kmene Kumů, působil také na zahraničních univerzitách a vědeckých ústavech.

„Editoři chystané knihy chtějí po mně, abych hodnotil Tvé spisovatelské dílo. Bylo by to nošením dříví do lesa. Dávno je zhodnotily miliony Tvých čtenářů, svědčí o tom i neuvěřitelný výčet nákladů a jazyků, do nichž byly Tvé knihy přeloženy,“ napsal v předmluvě knihy cestovatel Miroslav Zikmund. Právě spolu s dvojicí Jiří Hanzelka a Zikmund patří Stingl mezi nejslavnější české autory cestovatelské literatury.

„Jsem podle České knihy rekordů nejpřekládanější tuzemský autor. Nechci se srovnávat, ale vyšlo mi více překladů než Karlu Čapkovi, který je mimochodem mým milovaným autorem,“ uvedl před lety v rozhovoru s ČTK Stingl, který za svůj největší bestseller považuje knihu Sex v pěti dílech světa.

„Když napíši knihu o pyramidách, tak si ji koupí dva důchodci. Sex v pěti dílech světa čtou všichni. Tak jako lidé na různých kontinentech mluví jiným jazykem, tak mají i jiné sexuální praktiky. Ale psal jsem to bez snahy o nějaké senzace,“ podotkl s nadsázkou Stingl, který napsal i několik knih pro děti, například Ukradený totem nebo Poklady piráta Morgana. „Děti jsou nejlepší čtenáři, protože vám poctivě řeknou, zda se jim to líbí nebo nelíbí,“ konstatoval.

Stingl nikdy nebyl členem žádné politické strany nebo politického hnutí. „Jsem vysloveně apolitický člověk a jestli jako etnolog něco odsuzuji, pak je to rasismus,“ prohlásil.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat