Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemřel sólista Národního divadla tanečník Miroslav Hajn

Lidé

  16:40
Po dlouhé a těžké nemoci zemřel ve věku 55 let tanečník Miroslav Hajn. Oznámilo to ve čtvrtek vedení baletního souboru první české scény. Hajn účinkoval několik let jako sólista Národního divadla.

Miorslav Hajn na scéně Národního divadla foto: Reprofoto

Tanečník Miroslav Hajn se narodil 10. května 1960 v Kolíně. S baletem se seznámil na Základní umělecké škole v Pardubicích, kde ho vedla profesorka Eva Malátová. Roku 1975 úspěšně složil přijímací zkoušky na Státní taneční konzervatoř v Praze.

Hned po absolutoriu v roce 1980 nastoupil do Národního divadla, kde se v roce 1988 stal sólistou, kterým zůstal do roku 1992, kdy jeho dráhu přerušilo zranění. Za tu dobu nastudoval několik výrazných a dramaticky vystavěných rolí, např. Banqua v Macbethovi, Hilariona v Giselle nebo Spartaka ve stejnojmenném baletu. Od roku 1990 se věnoval pedagogické činnosti na taneční konzervatoři, kde přispěl k uměleckému růstu další generace tanečníků včetně Jiřího Kodyma, Lukáše Slavického nebo sourozenců Jiřího a Otta Bubeníčkových. V této pozici se podílel i na vzniku několika inscenací Národního divadla, např. Marné opatrnosti. Vzdělání si doplnil i studiem naHudební fakultě Akademie múzických umění (1995–1998) a od roku 1999 tam nastoupil jako pedagog. Od roku 2009 byl na taneční konzervatoři zástupcem ředitele.

Zemřel po dlouhé a těžké nemoci ve věku 55 let.

Autor:

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...