Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřela nositelka Nobelovy ceny za literaturu Toni Morrisonová, autorka románu Píseň o Šalamounovi

Lidé

  16:45
NEW YORK - Americká spisovatelka Toni Morrisonová ve věku 88 let v noci na úterý zemřela. Morrisonová byla v roce 1993 první ženou tmavé pleti, která získala Nobelovu cenu za literaturu, známá je pro své romány Píseň o Šalamounovi, Velmi modré oči nebo Milovaná, za který získala Pulitzerovu cenu. Morrisonová zemřela v newyorské klinice Montefiore, napsala s odvoláním na spisovatelčina nakladatele agentura AP.

Toni Morrisonová foto: Wikipedia

Rodina zemřelé skrze vydavatele uvedla, že Morrisonová skonala po krátké nemoci na newyorské klinice Montefiore, poklidně a obklopena svými nejbližšími. „Byla tou nejoddanější matkou, babičkou a tetou, která moc ráda trávila čas s rodinou a přáteli. Byla mistrovskou spisovatelkou, která si vážila psaného slova, ať už svého vlastního, svých studentů nebo jiných, a také dychtivou čtenářkou,“ uvedla rodina v prohlášení.

Morrisonová byla svého času teprve osmou ženou, která Nobelovu cenu za literaturu získala. Švédská akademie ocenila její vizionářský přístup a práci s jazykem. Román Milovaná, ve kterém musí matka zabít své dítě, aby ho ušetřila života v otroctví, jí přinesl Pulitzerovu cenu v roce 1988.

Morrisonová, původním jménem Chloe Anthony Woffordová, se narodila 18. února 1931 v americkém státě Ohio. Akademický titul získal v roce 1955 na renomované Cornellowě univerzitě, po studiích přednášela angličtinu a humanitní vědy ve Washingtonu nebo na Princetonské univerzitě v New Jersey. Pracovala také jako kritička a lektorka ve vydavatelství Random House v New Yorku, kde se specializovala na afro-americkou literaturu. Od roku 1981 byla členkou Americké akademie umění a písemnictví.

Svůj první román s názvem Velmi modré oči vydala Morrisonová ve svých 40 letech. Postupně publikovala přes desítku románů a nespočet povídek, ve kterých pomáhala dalším pochopit způsob života, který vedou obyčejní lidé z černošského prostředí.

Celý život byla vášnivou obhájkyní lidských práv. Ve svém díle se věnovala otázkám otrokářství a afroamerické historii, pozornost soustředila hlavně na život žen tmavé pleti. Rasu vnímala jako sociální konstrukt a skrze svou tvorbu tvořila lepší svět, po němž často toužily i postavy z jejích románů.

Dílo Morrisonové obdivovala řada známých osobností, včetně amerických prezidentů. Pochvalně se o ní vyjadřoval Bill Clinton, spisovatelka Margaret Atwoodová či moderátorka Oprah Winfreyová. Od Baracka Obamy získala prezidentskou Medaili svobody - nejvyšší civilní vyznamenání ve Spojených státech, které dostal například i bývalý český a československý prezident Václav Havel.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat