Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zpěvačka Lennoxová, která bojuje proti AIDS, se stala 'Ženou míru'

Lidé

  19:43
BERLÍN - Britská zpěvačka Annie Lennoxová, která se výrazně angažuje v boji proti AIDS v Jihoafrické republice, se stala Ženou míru 2009. Rozhodli o tom laureáti Nobelovy ceny za mír na svém summitu, který skončil v Berlíně.

Skotská zpěvačka a skladatelka Annie Lennox. foto: AFP

Zpěvačka ze slavného dua 80. let Eurythmics založila na jaře 2007 iniciativu SING, v jejíž rámci 23 pozvaných zpěvaček natočilo desku. Z výtěžku jejího prodeje zakoupila nadace léky a prostředky na ochranu jihoafrických žen a dětí proti pandemii AIDS.

Lennoxová oblečená v černém tričku s nápisem HIV Positive cenu v podobě bronzové sošky převzala z rukou někdejšího jihoafrického prezidenta Frederika de Klerka. Ten obdržel Nobelovu cenu za mír v roce 1993 za reformy, které vedly koncem roku 1991 v JAR k pádu režimu apartheidu.

Lennoxová v emotivním projevu cenu symbolicky věnovala všem ženám, které ve světě pracují, aby se pokusily omezit zhoubné důsledky pandemie AIDS.

Starosta Berlína Klaus Wowereit, který summit nositelů Nobelovy ceny za mír uzavíral, daroval Lennoxové i kousek berlínské zdi, jejíž pád před 20 lety předznamenal zhroucení komunismu v Evropě.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!