Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lennoxová chce chránit ženy před AIDS, zapojí se do kampaně OSN

Magazín

  16:46
NEW YORK - Britská zpěvačka Annie Lennoxová začala spolupracovat s Programem OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS (UNAIDS) na kampani na ochranu žen před nemocí AIDS. Především chce obyvatele západních zemí upozornit na to, jaký problém představuje nemoc pro africké ženy.

Zpěvačka Annie Lennoxová na konferenci v New Yorku. foto: ČTK/AP

"Jako dobře informovaná žena a matka ze Západu se ptám, proč toho víme tak málo o osudu nakažených žen, například v Africe," uvedla Lennoxová. AIDS podle ní sice vymizel z povědomí lidí ve vyspělých zemích, přesto ale zůstává velkým problémem. "A proto musí být naším cílem vrátit toto téma do hlav lidí na Západě," řekla.

Zpěvačka zdůraznila, že například v Jihoafrické republice je podíl nakažených žen třikrát vyšší než u mužů. Důvodem je podle ní sexuální násilí. "Místo aby se jim pomohlo, jsou ale tyto ženy vytlačovány na okraj společnosti," řekla Lennoxová.

"Třicet let epidemie AIDS bylo také 30 lety nerovnosti mezi muži a ženami. A ta nerovnost stále roste," prohlásil ředitel UNAIDS Michel Sidibé. V některých afrických zemích je podle něj nakažena virem HIV, který AIDS způsobuje, až polovina žen v plodném věku.

"Musíme tlačit na vlády na celém světe k tomu, aby chránily práva žen a dívek," řekl Sidibé ke kampani. "Zároveň chceme v rizikových oblastech zajistit větší informovanost o nemoci, protože ženy potřebují pro ochranu před AIDS jiný přístup než muži," doplnil.

Virem HIV je ve světě nakaženo zhruba 33,4 milionu lidí. Řada nakažených ale nyní žije déle než v minulosti díky dostupnosti léků, které rozvoj nemoci brzdí. Zatím ale neexistuje prostředek, který by ji zcela zlikvidoval.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat