Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lennoxová chce chránit ženy před AIDS, zapojí se do kampaně OSN

Lidé

  16:46
NEW YORK - Britská zpěvačka Annie Lennoxová začala spolupracovat s Programem OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS (UNAIDS) na kampani na ochranu žen před nemocí AIDS. Především chce obyvatele západních zemí upozornit na to, jaký problém představuje nemoc pro africké ženy.

Zpěvačka Annie Lennoxová na konferenci v New Yorku. foto: ČTK/AP

"Jako dobře informovaná žena a matka ze Západu se ptám, proč toho víme tak málo o osudu nakažených žen, například v Africe," uvedla Lennoxová. AIDS podle ní sice vymizel z povědomí lidí ve vyspělých zemích, přesto ale zůstává velkým problémem. "A proto musí být naším cílem vrátit toto téma do hlav lidí na Západě," řekla.

Zpěvačka zdůraznila, že například v Jihoafrické republice je podíl nakažených žen třikrát vyšší než u mužů. Důvodem je podle ní sexuální násilí. "Místo aby se jim pomohlo, jsou ale tyto ženy vytlačovány na okraj společnosti," řekla Lennoxová.

"Třicet let epidemie AIDS bylo také 30 lety nerovnosti mezi muži a ženami. A ta nerovnost stále roste," prohlásil ředitel UNAIDS Michel Sidibé. V některých afrických zemích je podle něj nakažena virem HIV, který AIDS způsobuje, až polovina žen v plodném věku.

"Musíme tlačit na vlády na celém světe k tomu, aby chránily práva žen a dívek," řekl Sidibé ke kampani. "Zároveň chceme v rizikových oblastech zajistit větší informovanost o nemoci, protože ženy potřebují pro ochranu před AIDS jiný přístup než muži," doplnil.

Virem HIV je ve světě nakaženo zhruba 33,4 milionu lidí. Řada nakažených ale nyní žije déle než v minulosti díky dostupnosti léků, které rozvoj nemoci brzdí. Zatím ale neexistuje prostředek, který by ji zcela zlikvidoval.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!