Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Rozhovory s osobnostmi

Největší hvězda české detektivky: Ze začátku to nevypadalo, že se jako spisovatelka uživím

Michaela Klevisová | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Premium Rozhovor
První detektivní román vydala Michaela Klevisová před šestnácti lety, v době, kdy českým detektivkám vévodili starší zavedení autoři, píšící už desítky let. Mnohým čtenářům připadalo její jméno povědomé – není to náhodou příbuzná spisovatele Vladimíra Klevise? Aha, je to jeho dcera! I z druhé strany měla odkud čerpat literární geny: maminka byla novinářka a překladatelka Naďa Klevisová. Obrovský zájem o autorku ovšem přišel až po její čtvrté knize, kdy svého vyšetřovatele Josefa Bergmana poslala za vraždou do Laponska.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Dnes je rozhodně nejoblíbenější českou detektivkářkou, jedna její kniha se dočkala i televizní podoby a další se chystá. Bývalá novinářka nad kávou přiznává, že ji zájem čtenářů, a zejména čtenářek velice těší, ale nechce se nechat svazovat povinností psát.

Nepíše knihu každý rok, třeba loni měla pauzu, a nedá ji prý z ruky, dokud si není úplně jistá – i kdyby to znamenalo odložení vydání. V knihkupectvích jde právě na odbyt její nový román Vraní oko, v knihovnách se na ni vypisují pořadníky. Čím to, že právě ona je největší hvězdou současné české detektivky?

Lidovky.cz: Jaké to je, být v poměrně mladém věku v české detektivce pojmem? Lidé se baví ve stylu: Vyšla už nová Klevisová? – Četl/a jsi už tuhle Klevisovou?
Je to něco, o čem jsem snila, když jsem začínala psát. Dělala jsem léta novinařinu, psala věci, které jsem psát musela a někdy mě třeba úplně nebavily. A říkala jsem si, jak by to bylo krásné, stát se spisovatelkou a živit se tím. Pak mi vyšla první knížka – a přišlo mi třicet tisíc za šest měsíců prodeje. Napadlo mě: Aha, tím se asi úplně neuživím.

Maminka mi říkala: „Vydali ti knihu, teď si koupíš ten dům!“ Já totiž snila o domě se zahrádkou. Navíc táta byl celkem dost prodávaný spisovatel, i když barák si za to taky nepostavil. Ovšem vyrůstala jsem s tím, že psaní knížek je práce, nikoli hobby. Táta za honoráře koupil chalupu, byť jenom starou plesnivou ruinu, a ojeté auto. Já to brala jako způsob, jak se živit.

Lidovky.cz: Co se změnilo, že vás psaní přece jen živí?
Moje nakladatelka mi říkala: „Piš pořád stejný styl, toho Josefa Bergmana. Zkus udělat sérii, lidé ji budou mít rádi a budou si dokupovat i ty starší knížky.“ Měla pravdu! Navíc jsem hned za svoji první knížku, Kroky vraha, dostala Cenu Jiřího Marka. A to mě hodně povzbudilo.

Michaela Klevisová

Lidovky.cz: Udělení Ceny Jiřího Marka za nejlepší detektivku vaší knize Kroky vraha se bere jako určitý předěl v jejích dějinách. Místo zasloužilých starších autorů začali být oceňovaní mladší spisovatelé a modernější styl psaní.
Vidíte, a maminka mi tehdy říkala: „Proč sis vybrala tak hloupý žánr? To nikdo nečte.“ Mí vrstevníci krimi moc nepsali. Bylo to ještě předtím, než v českém překladu vyšel Stieg Larsson, a čtenáři se díky němu začali o detektivku zajímat. Víc lidí mě od žánru odrazovalo, ale pak nastal obrovský boom detektivek, začali psát a být oceňovaní i mladší autoři. A je to tak dobře.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau
Ärztin/Arzt für Innere Medizin

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau

nabízený plat: 172 000 - 273 000 Kč