Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Nerad se nudím, to se raději seberu a jdu štípat dříví, říká Miroslav Krobot

Miroslav Krobot | foto: MAFRA

Premium Rozhovor
Do kin právě vstoupila výtečná komedie o hasičích, kteří nemají co hasit. Ve filmu Kdyby radši hořelo exceluje v hlavní roli herec Miroslav Krobot. Jako režisér brzy uvede svůj další snímek Velká premiéra. O něm prohlašuje, že je to jeho poslední hraný film.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Zase hraje morouse. V nové komedii Kdyby radši hořelo ztvárnil Miroslav Krobot velitele vesnických hasičů Broňu. Když bílá dodávka zraní jednoho z místních, bere nehodu jako skvělou příležitost, jak bojovat proti migrantům, a rozhodne se ochránit svou vesnici před teroristy. Obyvatelé slepě věří svému Broňovi a bojují proti chemtrails aplikováním octa na sebe i své domy.

Když Krobot mluví o jedné ze svých posledních filmových rolí, oceňuje její scenáristické zpracování. Jeho Bronislav má prý stinné, ale i kladné stránky a neváhal by s ním zajít na pivo. „Na druhé straně je to neuvěřitelné hovado,“ směje se herec, režisér a scenárista na adresu hlavního hrdiny vesnické komedie.

Po téměř půl století od dob studií se Miroslav Krobot vrátil do Brna, kde poprvé režíruje operu.

S Miroslavem Krobotem si povídáme jen dvě hodiny předtím, než má vystoupit na jevišti Dejvického divadla. Nad tím ale jen mávne rukou. Žádnou přípravu prý před hereckým výkonem nepotřebuje. Mračí se a šetří slovy stejně jako na filmovém plátně, ale neváhá se ani od srdce zasmát. Provádí nás s fotografem spletitými chodbami Dejvického divadla, kde se neznalí mohou rychle ztratit. Využít se tu musí každý volný prostor, jak upozorňuje sám bývalý umělecký ředitel této scény, zatímco pózuje s umělou palmou zasazenou v betonu, s vedle odloženými norkovými kožichy a nad hlavou mu visí stříbrné balonky.

Za pár hodin hrajete tajného radu Sorina v představení Racek od Antona Pavloviče Čechova. Příští rok ho tady v Dejvickém divadle budete hrát už deset let – a pokaždé je vyprodáno. Čím to?
A to ta hra trvá tři a půl hodiny. Vyprodaná jsou tady v divadle všechna představení, ale myslím si, že Racek je typická dejvická inscenace, kmenový repertoár. Je to humorná hra o neveselých vztazích mezi lidmi – a hraje v ní téměř celý soubor. Ale těch představení, která jsou starší, je čím dál víc a už nemáme prostor, kdy je hrát. Těch nových titulů je tolik a je nutné je vyhrát, aby se usadily. Takže se pak ty staré kusy hrají jen jednou měsíčně.

V Dejvickém divadle už hraji jen ve dvou kusech a chodím si sem nostalgicky zavzpomínat.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Témata: premiéra, kino, režisér

Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?
Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?

Na Balkáně je ajvar nedílnou součástí prostřeného stolu. Zeleninová pochoutka Ajvar od Podravky doprovází grilovaná masa, ryby, zeleninu, sýry i...