Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Nerad se nudím, to se raději seberu a jdu štípat dříví, říká Miroslav Krobot

Miroslav Krobot | foto: MAFRA

Premium Rozhovor
Do kin právě vstoupila výtečná komedie o hasičích, kteří nemají co hasit. Ve filmu Kdyby radši hořelo exceluje v hlavní roli herec Miroslav Krobot. Jako režisér brzy uvede svůj další snímek Velká premiéra. O něm prohlašuje, že je to jeho poslední hraný film.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Zase hraje morouse. V nové komedii Kdyby radši hořelo ztvárnil Miroslav Krobot velitele vesnických hasičů Broňu. Když bílá dodávka zraní jednoho z místních, bere nehodu jako skvělou příležitost, jak bojovat proti migrantům, a rozhodne se ochránit svou vesnici před teroristy. Obyvatelé slepě věří svému Broňovi a bojují proti chemtrails aplikováním octa na sebe i své domy.

Když Krobot mluví o jedné ze svých posledních filmových rolí, oceňuje její scenáristické zpracování. Jeho Bronislav má prý stinné, ale i kladné stránky a neváhal by s ním zajít na pivo. „Na druhé straně je to neuvěřitelné hovado,“ směje se herec, režisér a scenárista na adresu hlavního hrdiny vesnické komedie.

Po téměř půl století od dob studií se Miroslav Krobot vrátil do Brna, kde poprvé režíruje operu.

S Miroslavem Krobotem si povídáme jen dvě hodiny předtím, než má vystoupit na jevišti Dejvického divadla. Nad tím ale jen mávne rukou. Žádnou přípravu prý před hereckým výkonem nepotřebuje. Mračí se a šetří slovy stejně jako na filmovém plátně, ale neváhá se ani od srdce zasmát. Provádí nás s fotografem spletitými chodbami Dejvického divadla, kde se neznalí mohou rychle ztratit. Využít se tu musí každý volný prostor, jak upozorňuje sám bývalý umělecký ředitel této scény, zatímco pózuje s umělou palmou zasazenou v betonu, s vedle odloženými norkovými kožichy a nad hlavou mu visí stříbrné balonky.

Za pár hodin hrajete tajného radu Sorina v představení Racek od Antona Pavloviče Čechova. Příští rok ho tady v Dejvickém divadle budete hrát už deset let – a pokaždé je vyprodáno. Čím to?
A to ta hra trvá tři a půl hodiny. Vyprodaná jsou tady v divadle všechna představení, ale myslím si, že Racek je typická dejvická inscenace, kmenový repertoár. Je to humorná hra o neveselých vztazích mezi lidmi – a hraje v ní téměř celý soubor. Ale těch představení, která jsou starší, je čím dál víc a už nemáme prostor, kdy je hrát. Těch nových titulů je tolik a je nutné je vyhrát, aby se usadily. Takže se pak ty staré kusy hrají jen jednou měsíčně.

V Dejvickém divadle už hraji jen ve dvou kusech a chodím si sem nostalgicky zavzpomínat.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Témata: premiéra, kino, režisér

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...