Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Absolutně kaftanové léto. Volný a pohodlný hábit slaví comeback

Čekstajl

  6:30
Ne, v titulku nejde o překlep ani o parafrázi polodementních reklam s šišlající čivavou nabízející „mefloun“. Jde skutečně o kaftan. Tedy, abychom byli přesní, o ženský kaftan, který má svůj původ na marockém území, kde se rozšířil někdy kolem šestého či sedmého století. Tento volný, pohodlný a dle vkusu nositelky zdobný nebo naopak střídmý hábit totiž zažívá aktuálně renesanci.

Na nákupech v něm byla spatřena (a vyfotografována) třeba módní ikona Rihanna foto: Reprofoto

A nemluvíme tu o tom, že již několik let je populární jako dovolenkové oblečení na plavky – i když i v tomto směru byly světové módní domy velmi snaživé a už několik let dodávaly svýmzákaznicím kousky i za několik tisíc dolarů, aby si v plážovém baru pětihvězdičkového hotelu připadaly vždy chic.

Když je svět nefér k ženám. Halenky, šaty i sukně, jeden outfit nestačí

Letošek ale přenesl kaftany z pláže do města, a dokonce i na červený koberec. Na nákupech v něm byla spatřena (a vyfotografována) třeba módní ikona Rihanna, na procházku po Londýně v něm vyrazila modelka Kate Mossová a hvězdný punc večerní róby, což ostatně ve verzi s luxusní výšivkou a drahými kameny byl i původní účel kaftanu, mu propůjčila třeba Jane Fondová.

Popularitu kaftanu v anglofonním světě navíc dle britského deníku The Times...

Popularitu kaftanu v anglofonním světě navíc dle britského deníku The Times mocně podpořil film Absolutely Fabulous, který do kin vtrhl v červenci.

Jde o snímek navazující na extrémně populární britský sitcom z produkce BBC v Česku kdysi dávno v již neexistující televizi OK3 uváděný jako Naprosto dokonalé, plný totálně nekorektního humoru. Dvojice hlavních hrdinek v podání komičky Jennifer Saundersové (známá též z ještě nekorektnější minisérie Ať jedí koláče, kterou ČT2 statečně uváděla raději až po půlnoci) a herečky Joanny Lumleyové (víc než připomínající vyžilou Ivanu Trumpovou) takzvaně pracuje v módním průmyslu, ale především se nehodlá ani v pokročilejším věku vzdát svých návyků z velmi uvolněných 70. let – takže hlavní pracovní náplní je volit mezi lahví šampusu a vodky („dám si obojí“) a kouřením cigaret či marihuany. K tomu se jim pod nohy plete superpuritánská dcerka jedné z nich.

Ženský kaftan má svůj původ na marockém území

Kaftany, které ostatně svůj první celosvětový módní úspěch slavily v 70. letech, kdy se v jednom dokonce vdávala herečka Elizabeth Taylorová, hrají v novém snímku klíčovou roli. Čekstajl by k tomu rád podotkl dvě věci. Kaftany dokážou být nejen pohodlné, ale také velmi elegantní, jen je třeba dát si pozor na to, abyste v nich, dámy, nepůsobily stejně „ezotericky“ jako Květa Fialová.

Rozhodně jde ale o trend, který svědčí rozmanitějším typům postav (i když vysoká hubená modelka v něm vždy vypadá úchvatněji než prostorově výrazněji řešená dáma) než jiný letní trend – superkrátké kraťásky zvané „hot pants“. V tomto směru je kaftan také milosrdnější k okolí, ušetřenému pohledu na mocná stehna zdobená celulitidou, když nositelka při oblékání odloží soudnost.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!