18. října 2010 12:00 Lidovky.cz > Relax > Móda

Bezbolestná liposukce? Podle lékařů jen marketingový trik

Opomíjení zákazníci. Přestože lidí s většími velikostmi je dost, oblečení je málo. Proč? Návrhářům se pro ně nechce navrhovat. Je totiž těžší vyrobit něco, co bude slušet velikosti 46, než u velikosti 34.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opomíjení zákazníci. Přestože lidí s většími velikostmi je dost, oblečení je málo. Proč? Návrhářům se pro ně nechce navrhovat. Je totiž těžší vyrobit něco, co bude slušet velikosti 46, než u velikosti 34. | foto: Profimedia.cz

PRAHA Provedení bezbolestné liposukce nabízí každý druhý kosmetický salon. Podle lékařů jsou však její účinky přinejmenším sporné a rozhodně vás nezbaví zdravotních problémů.

Snad každý by chtěl zhubnout, aniž by se musel mučit v posilovně a vzdát se svého oblíbeného nezdravého jídla. Takřka zázračné výsledky slibují různá zkrášlovací centra, která nabízí tzv. bezbolestnou liposukci. Párkrát přijdete, po těle se vám projedou speciálním přístrojem a vy budete krásnější a štíhlejší. Nebudete mít žádné jizvy a po ošetření můžete jít hned do práce.

"Je to velmi lákavé a lidi rádi věří, že zhubnou bez práce a bolesti. Je to stejné jako věřit zázračným doplňkům stravy," říká MUDr. Karel Urban, primář Kliniky plastické chirurgie Fakultní nemocnice na Bulovce.

ČTĚTE TAKÉ:

Tzv. bezbolestná liposukce ani liposukcí v pravém slova smyslu není, k žádnému odsátí tuku nedochází. Správně by se tak měla označovat jako lipolýza. Při ní se rozrušují tukové buňky, které se vstřebávají, a organismus by je měl zpracovat. Žádná liposukce – a to dokonce ani v podobě operace – vám nevykouzlí tělo topmodelky, pokud máte nadváhu, nebo dokonce obezitu.

"Liposukce je určená k modelování těla a odstranění nedokonalostí. Rozhodně ale nejde o metodu hubnutí," dodává plastický chirurg. Přesto kosmetické salony nabízí nejen zeštíhlení figury, ale dokonce i řešení zdravotních problémů souvisejících s nadbytečnými kilogramy. Navíc prý zhubnete natrvalo, aniž by vám hrozil nechtěný jo-jo efekt.

Liposukce třetí generace
Kavitace – marketingový trik? Jenže tak jednoduše to nefunguje, pokud to ovšem vůbec funguje. Na Dermatologické klinice univerzitní nemocnice v německé Bochumi zkoumal tým doktora Klause Hoffmanna tzv. kavitační zařízení, se kterými se provádí "bezbolestná liposukce", někdy označovaná jako liposukce 3. generace.

Už jen získání podrobných informací o přístrojích bylo problematické. Mnoho výrobců vůbec nedoložilo technickou dokumentaci ani lékařské studie potvrzující účinnost přístrojů. Jen několik z nich poskytlo zařízení k provedení testu a zhodnocení účinku. Tým došel k překvapivému výsledku. Přístroje nemají žádný efekt na lidské zdraví, a hlavně popírají samotný princip, na kterém by měly fungovat.

"Kavitační zařízení jsou marketingovým nástrojem a nespočívají na vědeckém poznání," je přesvědčený doktor Hoffmann. Pokud tato zařízení byla opravdu schopná kavitace, tedy způsobovala skutečné roztržení tukových buněk, bylo by podle něj jejich použití velmi nebezpečné, protože by poškozovala i okolní tkáň. Přístroje by tak patřily jen do rukou lékařů, nikoliv personálu kosmetických studií. Přesto se dál prodávají a jsou běžně v provozu. Jediné možné vysvětlení je, že přístroje nefungují.

Metod "bezbolestné liposukce" je ale více. Radiofrekvenční a také "fokusovaná" ultrazvuková "liposukce" na rozdíl od kavitace výsledky mají, dokonce potvrzené lékařskými studiemi. Ale ani ony nedělají zázraky na počkání. Pokud se tedy rozhodujete pro "bezbolestnou liposukci", snažte se získat co nejvíce informací o tom, jaké přístroje centrum používá, a jestli jsou certifikované pro lékařské, nikoliv jen kosmetické využití. Jakmile začnou mlžit, běžte ke konkurenci.

ČTĚTE TAKÉ:

Všechna centra nabízející "bezbolestnou liposukci" se prezentují těžko uvěřitelnými výsledky. Už po jednom ošetření zhubli jejich klienti hned několik centimetrů a po několika návštěvách se pyšnili téměř dokonalými těly! Podle námi oslovených lékařů je to ale možné i v případě, kdy byli ošetřováni neúčinnými přístroji.

Vysvětlení je velmi prosté. Už jen fakt, že za "bezbolestnou liposukci" musíte celkově zaplatit až několik desítek tisíc, motivuje mnoho lidí k tomu, aby se sebou začali něco dělat. Ošetření je nutné opakovat, zhruba pětkrát až desetkrát, aby se dosáhlo kýženého efektu. K zeštíhlení tedy dochází až po několika týdnech až měsících. Navíc součástí péče je i doporučení na úpravu životního stylu, včetně poradenství v oblasti výživy a vhodných pohybových aktivit.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...