Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Liposukce je na nic, radí obezitolog

Zdraví

  7:00
Lidé utrácejí tisíce za různé metody, které jim mají snadno a rychle pomoci. Jednou z nich je i liposukce. Jenže lékaři z takových zákroků nadšení nejsou.

Liposukce (ilustrační foto) foto: Shutterstock

„Lepší je investovat do zdravé stravy a fitcentra,“ říká obezitolog profesor Martin Haluzík ze 3. interní kliniky 1. LF UK a VFN.

LN Jak funguje liposukce, která slibuje rychlé zhubnutí?

Zjednodušeně řečeno se do podkožní tukové tkáně zavede hodně široká injekční stříkačka a tkáň se mechanicky rozruší. Jednotlivé tukové buňky se odtrhnou od podkladu a vysají se ven.

LN V jakém množství?

 V poměrně velkém. Existují různé typy liposukce, u těch nejúčinnějších to mohou být stovky gramů tuku i víc.

LN Doporučil byste takovou metodu obézním pacientům?

Nedoporučil. Z kosmetického pohledu to může mít krátkodobý účinek, protože tuk nahromaděný v určitých tělesných partiích se dostane pryč a tvar daných partií se změní tak, jak si dotyčný představoval. Lidé sice následkem toho zhubnou a může dojít i k výraznému snížení hmotnosti, jenže tuková tkáň, která je v lidském organismu potřebná k tomu, aby se v ní ukládaly lipidy, potom chybí. Takže pokud se člověk dál přejídá nebo žije nezdravě, znovu přibírá kilogramy a lipidy se nemají kam ukládat, takže se ukládají v játrech nebo ve svalech a dochází ke ztučnění jater a podobně.

LN Jak se takový zákrok projeví na celkovém zdravotním stavu?

Existují studie, které porovnávaly pacienty po liposukci s těmi, kteří zhubli přirozeně. Ukázalo se, že u druhé skupiny se zlepšila celá řada parametrů – snížila se jim v krvi hladina škodlivých triglyceridů, zlepšila se citlivost na inzulin a snížila se hladina cukru. Zatímco liposukce nemá naprosto žádný pozitivní metabolický efekt, naopak. V dlouhodobém horizontu tedy může spíš uškodit. Kromě toho se při liposukci rozrušila tuková tkáň a tím i vazivo, na kterém tukové buňky drží, tak může dojít k tomu, že se vytvoří srůsty, podobně jako se to někdy stává třeba po operaci slepého střeva. Srůsty způsobí to, že vazivo stahuje volnou pokožku na určitých místech dovnitř a na ošetřených partiích vzniknou nerovnosti, prohlubně, takže takový zákrok nemusí splnit ani očekávaný dlouhodobý kosmetický efekt.

LN Proč se o tom nemluví, pacienti si nestěžují?

Je to jednak tím, že si je lidé nechávají dělat opakovaně a dané partie se znovu upraví. Kromě toho si myslím, že si takový zákrok nechají dělat lidé, kterým záleží na vzhledu, a zřejmě se tím nechtějí příliš chlubit. Ale nejsem odborník na plastickou chirurgii a nechci takové zákroky šmahem odsoudit, není to moje specializace. Nevylučuji, že u někoho, kdo po takovém zákroku dodržuje zdravou životosprávu, zdravě jí a cvičí, může tvar problematických partií zlepšit dlouhodobě. Měl jsem pacientky, které liposukci absolvovaly, v podstatě to k ničemu nevedlo a skončily u mě na obezitologické ambulanci. Ale nevylučuji, že u jiných pacientek to zafungovalo – a ty k nám pochopitelně nepřišly. Ale myslím si, že pokud na absolvování liposukce pacient nenaváže zlepšením diety a životního stylu, nemá to velký smysl.

ČTĚTE TAKÉ:

LN V poslední době se mluví také o tzv. elektroliposukci...

Má to fungovat tak, že se do podkožního tuku zavedou tenké jehličky a tuková tkáň se rozruší pomocí slabého elektrického pole o nízkém napětí, samozřejmě tak, aby to člověku neuškodilo. Mají se rozrušit membrány tukových buněk i vazivových přepážek, má se zvýšit metabolická aktivita v tukové tkáni a některé látky vzniklé rozpadem tukových buněk mají spolu s dalšími metabolity odcházet mízním a krevním řečištěm do moči a pryč z těla, zbytek se přemění na energii. Neumím si představit, že by to fungovalo tak jednoduše. Tuková tkáň má sama o sobě velmi nízkou metabolickou aktivitu a představa, že se najednou zahřeje a začne vydávat energii, je absurdní. Bez tělesné aktivity, při níž se zvýší výdej energie, si to nedokážu představit.

LN Považujete tedy tuto metodu za nevěrohodnou?

Nemůžu ji odsoudit, protože jsem se s ní v praxi nesetkal. Ale hledal jsem vědecké studie, které by ukazovaly, že má pozitivní efekty. Žádné jsem nenašel. Našel jsem naopak studie, které trošku zpochybňují, že to funguje. Nevylučuji, že má drobný krátkodobý účinek, podobně jako klasická liposukce, ale že by pomohla dlouhodobě odstranit zdravotní problémy, to si nemyslím. Pokud bych takové metodě opravdu důvěřoval, začal bych tím, že bych udělal studii, která by prokázala, že to funguje. Představil bych ji vědecké veřejnosti, která je schopná to objektivně posoudit, a ve chvíli, kdy by takový důkaz byl, dalo by se tomu věřit víc. Má to sice racionální základ, ale není vyzkoušené, do jaké míry je podložený a opravdu funguje. Myslím si, že kdyby lidé vzali těch několik tisíc, které do podobných věcí investují, polovinu použili na nákup zdravých potravin a druhou polovinu na permanentku do fitness centra, výsledek bude srovnatelný nebo lepší.


Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat