Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Liposukce jen pro štíhlé. Nejde o váhu, ale o tvar

Zdraví

  7:00
Firmám slibujícím po bezbolestné liposukci trvalé zhubnutí je nejlepší se vyhnout. Při liposukci totiž nejde o váhu, ale o tvar.

Obezita trápí stále více Britů. foto: Shutterstock

S nejrůznějšími metodami liposukce se doslova roztrhl pytel. Téměř vždy slibují vysokou účinnost, málokdy se ale dozvíte jejich omezení. Liposukce – a to bez ohledu na to, zda je prováděna na operačním sále, nebo v kosmetickém salonu – vás totiž nezbaví nadbytečných kilogramů. Pomáhá pouze při tvarování postavy.

Zeštíhlit odmražením?

Novinkou na poli neinvazivních metod liposukce je kryolipolýza, která tukové buňky zchladí na nízkou teplotu, a způsobí tak jejich postupný rozpad. "Princip je velmi jednoduchý. Náhodně jej objevili v USA, kde kožní lékaři před extrakcí nějakých znamének kůži výrazně zmrazili a při kontrolách zjistili, že tam dochází k úbytku tukových buněk, což byl vedlejší efekt. Následně propracovali technologii, kterou dnes používáme," vysvětluje MUDr. Pavel Boček, vedoucí lékař studia, které jako první u nás s touto metodou začalo. "Metoda je ideální pro tukové přebytky v problematických tělesných partiích, jako je břicho nebo boky. Je k tělu šetrnější než chirurgický zákrok." Výsledkem kryolipolýzy má být čtvrtinový úbytek objem tuku ve zmrazovaných partiích.

Rozhodla jsem se "zmrazení" tuku vyzkoušet na vlastní kůži. Při samotném procesu jsem si připadala jako objekt velkého úklidu. Přístroj na způsob obřího vysavače kombinovaného s mrazákem mi asi hodinu intenzivně a dost nepříjemně "luxoval" břicho. To se poté změnilo v bolestivou beztvarou rudou hroudu. Výsledek se měl dostavit za čtyři až šest týdnů, žádnou speciální dietu ani intenzivnější pohyb, natož sport mi nikdo nedoporučil. "Zdravý organismus rozložené tukové buňky sám časem uklidí," uklidňoval mě lékař. Po třech týdnech se moje zamražené partie skutečně začaly zmenšovat, po měsíci a půl jsem bez nutnosti zadržet dech dopnula dříve těsné džíny. Můj pas zeštíhlel o 4 cm, moje váha se ovšem nijak výrazně nezměnila.

Obézním může liposukce ublížit

"Vylepšit na těle lze téměř cokoli, podbradek, paže, břicho, stehna, boky, hýždě, záda, kolena i lýtka. V podstatě není místo, kde by liposukce neměla šanci na úspěch," tvrdí MUDr. Martin Kufa, vedoucí soukromé plastické chirurgie, která aplikuje invazivní liposukci (se zavedením kanyl, které tuk odsávají). "Ne všechny zákroky jsou ale vhodné pro každého a ne všem zájemcům vyhovíme." Nejlepší efekt má liposukce u jinak štíhlých osob, kterým se tukové polštáře tvoří v kritických lokalitách, tedy na břiše a bocích. Tyto partie lze jen těžko dokonale vytvarovat cvičením a dietou.

Důležité ovšem je, aby byla pokožka dostatečně elastická, jinak by po odsátí tuku zůstala nepěkně uvolněná. "Tuk by se odsátím sice zredukoval, ale kůže už by nebyla schopná na tuto změnu dobře reagovat. Ani po jejím odříznutí výsledek nemusí být ideální," dodává plastický chirurg Kufa.

Pro lidi s nadváhou, nebo dokonce obézní je invazivní liposukce zcela nevhodná a seriózní pracoviště takového klienta odmítne. "Hrozí velké ztráty krve, nebo dokonce může dojít k metabolickému rozvratu," varuje Kufa. Pokud takový člověk přesto o liposukci uvažuje, je nutné, aby nejdříve zhubl.

A bude to bez bolesti!

Zatímco invazivní metody liposukce provádějí pouze lékaři, neinvazivní – často reklamně uváděné jako "bezbolestné" – může nabízet prakticky kdokoliv. Stačí k tomu vybavení podle zvolené metody, které obsluhuje většinou kosmetička bez zdravotnického vzdělání. V podobných zařízeních ale jen málokdy klient projde konzultací o svém zdravotním stavu, a tak se může stát, že absolvuje zákrok, který je pro něj vyloženě nevhodný. To se týká např. pacientů s diabetem II. typu, některými kožními onemocněními, onkologicky nemocných, kojících žen nebo těch, kteří podstoupili náročnou operaci v oblasti břicha.

"Mnoho mých pacientů zkoušelo různé metody tzv. bezbolestné liposukce a divili se, že nezhubli. Je to prosté: pokud vám někdo slibuje, že díky ošetření jeho přístrojem opravdu zhubnete, když budete zdravě jíst a sportovat, je to podvod," upozorňuje obezitolog MUDr. Martin Matoulek z III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!