Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Čekstajl

Přestaňte, Filipe, jste nevkusný. Opravdu ještě v 21. století vyvede muže z konceptu ženská bradavka?

Linda Bartošová v róbě značky Laformela | foto: Profimedia.cz

Premium
„A teď babo raď!“ zvolal novinář Filip Černý po předávání filmových cen Český lev. Reportér ČT se ve svém facebookovém příspěvku poptával po pomoci, jak má reagovat na model své bývalé kolegyně Lindy Bartošové. Novinářka si totiž na galavečer v Rudolfinu oblékla přiléhavou černou róbu se síťovanými rukávy – šaty zcela podle posledních trendů, na večerní událost jistě vhodné.
aktualizováno 

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Co ovšem Filipa Černého zarazilo, bylo její tělo. „Krásná Linda B., která bojuje proti nahlížení na ženy jako na sexuální objekty, si na pódium Českých lvů, před kamery pro milion diváků, nějak zapomněla vzít podprsenku, takže jí bradavky trčely až k nám do obýváku. Takže, co je teď můj úkol, poraďte: Nevšímat si toho? Nekomentovat to? Jaká je správná pozice muže v roce 2024?“ ptal se Filip Černý.

Vyjádření Filipa Černého

Zmíněný citát je neúplný a vytržený z kontextu. Redaktorka se dostala k úryvku, který někdo vynesl ze soukromé konverzace na FB – z textu, který jsem nikdy veřejně nepublikoval.

Citovanou část jsem dále vysvětloval, právě proto, abych nebyl špatně pochopen. Poukazoval jsem na rozpor mezi neverbální komunikací (sexuálně vyzývavé šaty) a komunikací verbální (nevnímejte nás jako sexuální objekty).

Způsob oblékání není neutrální, může být a je využíván jako komunikace i manipulace. Zvolené oblečení může být vůči mužům provokativní nebo ofenzivní. Každý se může oblékat jak chce, zároveň je ale možné na rozporuplnost upozorňovat.

Screenshot postu Filipa Černého

Pojďme se tedy zamyslet a poradit mu.

Otázka, co ženy nosit mohou a nesmí, se táhne celými dějinami odívání. Když se třeba Marie Antoinetta nechala v roce 1783 zvěčnit v intimních mušelínových šatech, malířka Élisabeth Vigée-Lebrun musela portrét pod nátlakem šokované veřejnosti přemalovat.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se