Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Císařovy roztrhané nové šaty. Jsou to ještě kalhoty, nebo už ne?

Čekstajl

  6:48
Toto jaro je třeba odhalit nohy, tvrdí oděvní výrobci. Ostatně počasí na látku skromným outfitům nebývale přeje. Módní dům Dior pod vedením designérky Marie Grazie Chiuriové navrhuje obléknout sukně, které svou délkou sice sahají až ke kotníkům, několik vrstev průsvitného šifonu ale odhalí vše, včetně barvy i střihu spodního prádla.

Má to ještě smysl, oblékat takovéto kalhoty? Možná vás ta otázka taky napadla. Ale marná sláva, jdou na dračku... foto: CARMAR

Pozadu nejsou ani oděvní řetězce. Americká značka Carmar před pár dny přišla s extrémně vystříhanými džínsy, což je prakticky jen pásek s bočními švy. Alespoň že návrhář při běsnivém stříhání ušetřil kapsové váčky. Za denimové kalhoty vážící pouhých 20 gramů si firma účtuje 168 dolarů (v přepočtu asi 3600 korun).

O výstředním oděvu si každý může myslet, co chce, ovšem vyjma pohoršených reakcí se na internetu následně objevily i návody, jak si módní novinku vytvořit jednoduše doma. K tomu stačí mít jen staré džínsy a nůžky. Navíc za situace, kdy výrobce kalhot z Los Angeles tvrdí, že extrémně vystříhané džíny jsou beznadějně vyprodané a na další již čeká dlouhý seznam objednavatelů.

Leckterý čtenář si jistě pomyslí, kde až toto ukrajování může skončit. Ale ať už se vám to líbí, nebo ne, laťku lze rozhodně posunout za zatím netušené hranice. Džíny Carmar jsou totiž jen pouhou reakcí na trend, který již nastolili jiní. Online prodejce Asos například letos prodával džíny bez rozkroku. Sedlo a nohavice spojovaly pouze řetězy a kovové kroužky.

Dobře provětrané hýždě

Gruzínští bratři Demna a Guram Gvasaliové se svou populární značkou Vetements zase loni ve spolupráci s americkou denimovou legendou Levi’s navrhli džínsy, které lze díky několika zipům rozepnout přes celou délku nohavic. Jeden ze zipů dokonce dovoloval provětrat i pozadí nositele.

Šokovat bylo vlastní také dalšímu slavnému coutierovi. Již v roce 1995 jedna z prvních kolekcí britského návrháře Alexandera McQueena představila kalhoty, jejichž sed byl tak proklatě nízko, až modelkám odhaloval polovinu hýždí. Britský zákazník byl šokován, pro návrháře ovšem kolekce znamenala kariérní průlom.

Odvážně smýšlejícím, kteří si plánují v podobně odhalujících kalhotách vyrazit do českých ulic, lze pouze doporučit, ať si pod takový kousek kromě dokonalé postavy nezapomenou obléknout jednodílné body, či alespoň reprezentativní prádlo.

Těm, kterým by stud podobný model obléknout nedovolil a ani představa útraty nemalé částky za výstřelek „nahých džínsů“ je neláká, lze zase poradit, aby následovali trend, který je autorce tohoto textu mnohem sympatičtější: investovat do džínsů z kvalitního denimu, jejichž střih nevyjde z módy nikdy.

Autor:

Právě čtete