Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cyklomóda po česku: Loga, čísla, spousta barev a upnuté dresy přes pivní břicha

Móda

  15:15
PRAHA - Rekreační cyklistika je na vzestupu a stále větší roli hraje i to, jak člověk v sedle vypadá. Špičkové oblečení potištěné logy a startovními čísly neoblékají jen závodní týmy, ale i ti, kteří vyjedou párkrát do roka. Českým cyklistům totiž mnohdy praktická stránka oděvu nestačí, musí ohromit. Co na tom, že se jim místo svalů pod dresy rýsují kulatá bříška.
Cyklisté - ilustrační foto.

Cyklisté - ilustrační foto. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Na procházce v přírodě se zpoza zatáčky zčistajasna vyřítí skupina cyklistů v upnutých výrazných dresech, jejichž fosforeskující barvy a tučně vytištěná čísla září na míle daleko. S plným nasazením šlapou do pedálů. Člověk hbitě uskakuje z cesty a říká si, že se asi připletl do cesty závodnímu pelotonu. Jenže žádní závodníci to nejsou. To jen rekreanti vyrazili o víkendu na krátkou projížďku.

Tepláky nestačí

Cyklistika má v Česku dlouhou tradici, zájem o ni v posledních letech ještě roste. Nyní je dokonce nejoblíbenějším sportem, kterému se Češi ve volném čase věnují. Podle ankety webu Sport Central ji preferuje skoro třetina sportovců a jízda na kole předčila i běh nebo fotbal. Dříve jí holdovali převážně muži, dnes ale na sedlo usedá stále víc žen. Meziroční výsledky serveru Srovnáme.cz ukázaly, že prodej dámských kol vzrostl o šestinu.

Pokud se ale člověk rozhodne na kolo vyrazit, neznamená to vybrat si jen jeho správný model. Nedílnou součástí je i špičkové oblečení a doplňky. Potvrzují to výzkumy Srovnáme.cz, podle nichž se zájem o ně zvýšil o čtrnáct procent. A řeč je také o módě. Pryč jsou doby, kdy si stačilo obléci staré tepláky a vytahané triko. Obchody se sportem nabízejí nepřeberné množství značkového oblečení určeného přímo pro cyklistiku a vybavit se lze od přilby až po boty a ponožky.

,,Lidé si začínají uvědomovat, jak je to pohodlné, a poptávka po kvalitním oblečení na kolo roste,“ říká trojnásobný mistr ČR v silniční cyklistice a nyní vedoucí pražského cykloobchodu Colnago & Assos ProShop Petr Benčík. Mohlo by se zdát, že pokud si člověk na kole vyjede jen jednou za čas, není speciální oděv potřeba, pořídit si ho se ale vyplatí i pro rekreační cyklistiku. ,,Cyklooblečení zajistí komfort, a když lidé dělají něco ve volném čase pro zábavu, chtějí si to užít,“ vysvětluje Benčík a dodává, že správné vybavení poskytne úplně jiný zážitek.

Kalhoty s antibakteriální cyklovložkou zajistí, že člověk po dni stráveném v sedle nebude mít celé pozadí obolavělé a vyhne se nepříjemným odřeninám na intimních partiích. Pokud by k nim přece jen došlo, k dispozici už je speciální cyklistická kosmetika. Sportovní vestavěná podprsenka se postará o pohodlí poprsí, tričko z prodyšného materiálu, který dobře odvádí pot, zabrání propocení a lehká cyklistická větrovka neprofoukne. Do výbavy patří rukavice, které tlumí vibrace a slouží proti odření.

V rekreační cyklistice ovšem nezáleží pouze na tom, aby bylo oblečení pohodlné a funkční, musí také slušet. Ať už se lidé věnují jakékoli aktivitě, jdou do práce, posedět do kavárny nebo jen nakoupit, dbají o svůj vzhled. Nejinak je tomu u sportu. ,,Lidé si vybírají sportovní oblečení se stejnou pečlivostí jako to, které nosí na ulici,“ všímá si Benčík u svých zákazníků.