Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Móda

Džíny jako uniforma, z šatníků ale nezmizí

Zloděj si odnesl přehrávač ve svém pozadí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zloděj si odnesl přehrávač ve svém pozadí. | foto: Shutterstock

PRAHA Džínovina - fenomén, který je součástí šatníku všech generací, z módy už zřejmě nikdy nevyjde. Nosí se všechno, co se v minulosti v módních trendech objevilo, od klasiky po džínovinu zdobenou vyšíváním, potištěním, roztřepením i kamufláží.

Vyrábí se z ní rozmanité druhy oděvů, kabelky, náušnice, boty, pásky i oblečení pro kojence. I přesto je džínovina však už jen doplňkem a obléci si ji od hlavy až k patě není "in".

"Firmy, které se na džínovou módu specializují, se snaží najít nové a nové metody úpravy nebo šití. Nosí se všechno, co tu kdy bylo, a záleží na firmě, jakou má kolekci, zda ve stylu 60. či 70. či 80. let. Moderní je všechno, " řekla historička Jana Máchalová.

Historii, výrobu, zpracování ochranných prvků i nejnovější trendy připomíná výstava, která je otevřená do konce srpna v Nákupním centru Eden. Džíny jsou podle Máchalové nejvhodnější pro volný čas a mladou generaci. Oproti 70. letům, kdy se staly ikonou, jsou podle historičky Konstantiny Hlaváčkové už pouhou uniformou.

Džíny - ilustrační foto.

Češi mají k džínům podle Hlaváčkové zvláštní vztah, protože si je za komunismu nemohli koupit a šili je z náhradních látek, které denim připomínaly. Snad proto jsou součástí jejich oblečení až příliš často. "V zemích východního bloku znamenaly džíny pro komunisty symbol rebelské Ameriky a západního prohnilého buržoazního světa," připomněla Hlaváčková.

Džíny ve stylu hippies

"Největším trendem jsou v současnosti džínové kalhoty ve stylu éry hippies rozšířené od kolen směrem dolů," řekla návrhářka Beata Rajská. Právě v 70. letech se nosily široké typy kalhot, které se začaly vyšívat. Současné trendy obsahují prakticky všechny tvary, které se objevily v minulém století, obchodníci nabízejí zvonové i bokové džíny. Kalhoty napasované na tělo, kombinované s lycrou, mají naopak působit dojmem "druhé kůže".

Džíny - ilustrační foto.

"Nejvíce se z nabídky džínového oblečení prodávají džíny. Češi mají nejraději klasiku, protože jsou konzervativní, najdou se ale i extravagantnější kolekce, které zaujmou," řekla manažerka online nákupního klubu Fashion Days Štěpánka Vílová.

Změnily se také vlastnosti látek i způsoby výroby. Aby se vytvořil opotřebený vzhled, takzvaný vintage, používá se při výrobě takzvané pískování. Na zdravotní závadnost při výrobě v poslední době upozorňují aktivisté a apelují na firmy, aby tuto nebezpečnou metodu zakázaly, protože způsobuje dělníkům v rozvojových zemích nevyléčitelné onemocnění zvané silikóza. Některé značky se od způsobu této výroby již odklonily.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...