Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Móda

Legendární model Birkin či Fendi Baguette. Chystá se online aukce ikonických vintage kabelek

Legendární model Birkin z roku 1984 vyznačující se čistým, klasickým designem nadete v aukci hned ve dvou provedeních: univerzální černé a typické hnědé Hermès barvě ve velikosti 35 cm s vyvolávacími cenami 100 tisíc korun. foto: Artslimit

Vedle výtvarného umění nově portál Artslimit zařazuje do své kolekce také sekci ikonických vintage kabelek věhlasných módních domů.
  14:14

Výraznou část fashion sekce podzimní online aukce Artslimit tvoří módní dům Hermès, z jehož produkce v aukci najdete jedny z nejvzácnějších a nejméně dostupných luxusních doplňků na světě.

Legendární model Birkin z roku 1984 vyznačující se čistým, klasickým designem nadete v aukci hned ve dvou provedeních: univerzální černé a typické hnědé Hermès barvě ve velikosti 35 cm s vyvolávacími cenami 100 tisíc korun.

Inspirací tehdejšímu generálnímu řediteli Hermès, Jeanu-Louis Dumasovi, bylo náhodné setkání s nedávno zesnulou herečkou a zpěvačkou Jane Birkinovou na palubě letadla o tři roky dříve. Birkin vyjádřila své přání po kabelce, která by byla zároveň stylová a praktická, což vedlo ke vzniku jedné z celosvětově nejvyhledávanějších kabelek.

Křehká, afektovaná i zraňovaná. Jane Birkinová jako podobně krásné ženy neuměla stárnout

Nechybí ani dva modely elegantní kabelky Kelly, pojmenované po monacké kněžně a filmové hvězdě Grace Kelly, jenž tvoří významné zastoupení dvěma vzácnými ukázkami – jedné ve velikosti 28 cm v barvě Lime s vyvolávací cenou 180 000 Kč a druhé ve velikosti 32 cm ve dvoubarevné na míru vyrobené kombinaci, jež začíná na ceně 130 tisíc korun.

Grace Kelly touto kabelkou před fotografy zakrývala známky těhotenství a proslavila tento model natolik, že ji společnost Hermès na konci padesátých let pojmenovala po ní. Kabelku ovšem vytvořil Robert Dumas již ve 30. letech minulého století.

Kněžna Grace s knížetem Reinerem na snímku z roku 1966.

Hermès kolekci doplňují náramkové hodinky Sellier s výběrem tří výměnných pásků, které začínají na 20 tisíci korunách. Hermès doplňky jsou pečlivě ručně vyráběny zkušenými řemeslníky, kteří používají prvotřídní materiály a tradiční techniky zahrnující vysoce kvalitní kůži, obvykle pocházející z vlastních koželužen vlastněných společností Hermès.

Řemeslné zpracování, kvalita a výjimečná pozornost věnovaná detailům při jejich konstrukci, přispívají k jejich dlouhověkosti, čímž se stávají nadčasovými investičními položkami.

Aukční portál Artslimit poprvé v historii českého trhu zařazuje do kolekce výtvarného umění fashion sekci ikonických vintage kabelek věhlasných módních domů. Aukce proběhne od 4. do 24. září. Kabelky budou vystaveny v rámci předaukční výstavy od 4. do 23. září v prostorách Galerie KODL. Dražit a detailněji se s nimi lze seznámit na artslimit.com.

Módní dům Chanel zastupuje proslulý model Jumbo Double Flap v tmavě růžové barvě vyrobený z jehněčí kůže. Tento model poprvé představila sama Coco Chanel v 50. letech a od té doby se stala vyhledávaným módním doplňkem. Dvojitý klapkový závěr, propletené logo CC, pozlacené kování a vyšívaný vzor na kůži přispívají k jejímu nadčasovému a elegantnímu vzhledu.

Z limitované edice vytvořené roku 2001 návrhářem Johnem Gallianem pochází kabelka Butterfly Crystal módního domu Christian Dior. Hravý model v zelené barvě je zdobený broušeným sklem a plastickou výšivkou s motivy motýlů a květin.

Fendi se představuje nejvyhledávanějším modelem Baguette navrženým Silvií Venturini Fendi, který loni oslavil 25. výročí od svého uvedení na trh. Vyvolávací cena této kabelky je 25 tisíc korun. Ne náhodou byla Baguette nejoblíbenější kabelkou postavy Carrie Bradshaw z celosvětově známého seriálu Sex ve městě.

Hrdinky seriálu Sex ve městě

Kabelka jako investice

Ikonické vintage kabelky si udržují nebo dokonce zvyšují hodnotu v průběhu času. Z důvodu omezeného množství a vysoké poptávky, spolu s jejich nadčasovostí se staly vyhledávanými sběratelskými kousky a zároveň i čím dál výhodnějšími a jistějšími investicemi. Studie ukázaly, že tyto jedinečné kabelky dosahují během posledních několika desetiletí průměrný roční výnos 14,2 %, což z nich činí také zajímavou investici.

Autor:

Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!
Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!

Pleť bez vrásek, pevné nehty a vlasy plné života – to je snad sen všech žen. Mořský kolagen collalloc slibuje tyto výhody a mnoho dalších. Ale je...