"Moje džíny jsou pro mě vším," zpíval dnes šestapadesátiletý Gjon Delhusa, jenž v Maďarsku tenkrát dosahoval úspěchů ztělesňujících svobodu a závan moderní doby přicházející ze Západu.
"To nadšení pro džíny bylo skutečným šílenstvím, protože džíny za komunistického režimu představovaly Západ," řekla bývalá popová hvězda agentuře AFP. "Džíny byly opravdovým pokladem, který si každý léta střežil, pečoval o ně, zašíval díry nebo přidával kousky látky, jestliže ztloustl," vzpomíná zpěvák albánského původu.
V 70. letech dělali mladí Maďaři všechno možné i nemožné pro to, aby si zaopatřili tuto část oděvu nezbytnou pro hippie styl, jaký byl tehdy na Západě moderní. O něco později řidiči kamionů ukrývali dovážené džíny objednané soukromníky mezi nákladem zboží.
"Kupovaly se pod pultem za neuvěřitelné ceny na bleším trhu Ecseri," vzpomíná Delhusa, dosud stále celý v džínovém oblečení. On sám měl to štěstí, že měl příbuzné v Německu a v Itálii, kteří mu tyto tolik žádané kalhoty posílali.
"Moje první džíny byly italské, značky Casucci, které mi moji prarodiče koupili za 1500 forintů, zatímco moje matka vydělávala jen 4500 forintů. To bylo v roce 1985," vypráví maďarský podnikatel, který si nepřeje být jmenován.
V roce 1978 tehdejší nejvyšší maďarští představitelé rozhodli, že Maďarská lidová republika začne Západu ve výrobě džínů konkurovat svou vlastní značkou Trapper.
"Tajemství úspěchu trapperů bylo v jejich vzhledu," konstatuje Sándor Nadasi, výrobce těchto maďarských džínů v jediném dosud existujícím butiku v Budapešti nacházejícím se za ministerstvem zahraničí.
Džíny Trapper, jejichž název byl vybrán po anketě v rozhlase a v časopisu pro mladé, existovaly pouze ve dvojím střihu, standardním a širokém, pouze s vysokým pasem a s výšivkou zobrazující kovboje přitahujícího koně za uzdu na zadních kapsách. V letech 1980 až 1981 se prodalo přes jeden milion těchto džínů.
"Sovětští sportovci stejně jako polští turisté je kupovali po stovkách a doma je prodávali," vzpomíná Nadasi.
"Trappery se rychle opraly a snadno roztrhly, ale nikdo se proto nezlobil," dodal.
Vítr z plachet však trapperům v roce 1981 sebraly opravdové americké džíny značky Lee, na něž zakoupila licenci státní firma Budaflax.
Trappery se však dočkaly v roce 1995 znovuzrození díky Nadasimu, který zakoupil práva na jejich výrobu. Nové trappery se ovšem vyrábějí z dováženého denimu.
"Za současné hospodářské krize je naším jediným cílem udržet tuto značku při životě," zdůrazňuje a dodává, že se vyrábějí téměř "v rodinném kruhu".
Byť jsou trappery velmi skromné, dokázaly přežít tam, kde byl americký gigant Levi´s nucen zavírat. Po 21 letech výroby ve městě Kiskunhalas, 150 kilometrů jižně od Budapešti, ukončil koncem června závod Levi´s provoz a své rozhodnutí odůvodnil poklesem objednávek v zahraničí, bez jakéhokoli ohledu na stále ještě početné milovníky džínů v Maďarsku.