Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Modelky chtěly upozornit na úpravy v módním průmyslu. Odhalily extrémní retušování

Móda

  6:00
WASHINGTON - Jak moc dokáže Photoshop změnit ženskou postavu? Na jeho roli v módě chtěly upozornit dvě plnoštíhlé modelky, Diana Sirokaiová a Callie Thorpeová. Požádaly proto fotografku Karinu Poltavtcevavou, aby jejich fotografii upravila tak, jak je to v její branži běžné. Rozdíl, který „před a po“ fotografie ukazují, získal vlnu reakcí na sociálních sítích.

Na roli Photoshopu v módě chtěly upozornit dvě "plnoštíhlé" modelky. foto: Instagram/dianasirokai

„Smyslem bylo všem ukázat, jak časopisy a média vynášejí postprodukci do nových výšin,“ napsala Sirokaiová na svém Instagramu, kde upravenou fotografii zveřejnila. Její účet sleduje přes půl milionu lidí. „Modelky a celebrity vypadají jako jiní lidé. Žijeme ve falešném světě a je vrátit se do reality,“ dodala modelka.

Fotografie před úpravou.

Fotografie po úpravě.

Na fotografie zareagovali uživatelé sociálních sítí. Řada lidí se v komentářích dušuje, že modelky vypadají lépe na fotce „před“ a sdílí vlastní příběhy o tom, jak Photoshop a kult dokonalých těl dokáže otřást s lidským sebevědomím.

Modelce vyhrožovali smrtí poté, co nafotila reklamní kampaň s neoholenýma nohama

„Ta reakce je úžasná,“ řekla Sirokaiová časopisu Insider. „Víme, že média způsobují potíže se sebevědomím a je důležité, aby si lidé uvědomili, že nemusí zapadnout do určité kategorie.“

Proti přehnaným zásahům do vzhledu pomocí postprodukčních nástrojů modelky, modelové a celebrity ohrazují dlouhodobě. V posledních měsících například americká herečka Bella Thornová požádala magazín GQ, aby neretušoval její nahou fotografii, jelikož všichni budou moct vidět, že „není dokonalá“.

Autor: