Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Móda

OBRAZEM: Po holínkách válí olympionici s beranicemi

Oblečení českých olympioniků pro Vancouver a pro Soči | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oblečení českých olympioniků pro Vancouver a pro Soči | foto: MAFRA: František Vlček a ČTK

Holínky, beranice s bambulí, kšandy a psychedelické kruhy. Oblečení z recyklovatelných materiálů či s přídavkem stříbra. I kdyby Češi na Olympijských hrách nezískali žádnou medaili, přesto vždy zaujmou. Oblečení národního týmu vyhrává ankety a módní kritici nešetří chválou. I návrh pro nadcházející hry v Soči se vymyký běžnému stylu olympijských výprav. Na kravaty a saka zapomeňte.

Soči, Rusko - 2014

Ústředním motivem zimního oblečení je tentokrát secese a dílo Alfonse Muchy. Klasické modro-bílo-červené barevné ladění je doplněné symboly lipového květu.

Vývoj oblečení, které v listopadu v Obecním domě představil balet Národního divadla, trval dva roky. Firma Alpine Pro upozornila na technologické "vychytávky" jako materiály z kukuřice a s molekulami stříbra. 

Balet. Představení oblečení českých sportovců pro olympiádu v Soči.

A jestli při minulých hrách v Londýně celý svět pobavily barevné holínky, teď má podobné ambice chlupatá beranice s bambulí či kšandy.

Stylové kšandy. Nikola Sudová představila oblečení pro olympiádu v Soči.

O oblečení pro české sportovce jsme psali:

Londýn, Spojené království - 2012

Letní hry v Londýně? Mnohým se kromě medailí vybaví i vtipné holínky české výpravy. Okouzlily třeba i britský list The Guardian, který dal českému týmu pomyslnou zlatou medaili za nejlepší olympijský stejnokroj.

Česká republika.
Holínky české olympijské výpravy
Atleti (zleva) Roman Šebrle, Lucie Škrobáková, Kateřina Šafránková a Jan Kudlička odcestovali na olympijské hry do Londýna

Vancouver, Kanada - 2010

Prohlásit, že Česko udává směr světovým módním trendům a designu, působí jako nepovedený vtip. Beze zbytku se to ale dá tvrdit o oficiálním oblečení české výpravy na zimních olympijských hrách ve Vancouveru. Kdekoliv se čeští sportovci nebo členové doprovodu objevili, sklízeli obdiv.

Česká výprava

Od Vancouveru až po Soči. Všechny tři české výpravy oblékala společnost Alpine Pro, která na designu spolupracuje přímo se sportovci. "Dostali jsme několik vzorků, ze kterých jsme vybírali a skládali varianty," popisoval přípravu soupravy do Vancouveru krasobruslař Tomáš Verner.

Představení olympijské kolekce pro Vancouver 2010.

Kruhy na zipech? Hustý! chválí Sudová kolekci

Od začátku se podílela na vývoji a když teď, po dvou letech připomínkování akrobatická lyžařka Nikola Sudová viděla finální produkt, zaradovala se: "Líbí se mi," říkala boulařka o olympijské kolekci, se kterou v únoru pojede do Soči na svoje čtvrté olympijské hry.

Nikola Sudová představila oblečení pro olympiádu v Soči.

Co se vám zamlouvá nejvíc?
Líbí se mi kšandy, to do Ruska patří. Ale spokojená jsem se vším, sedí mi to - kalhoty jsou bokovky, žádné upnuté a materiálově všechno splní potřeby.

Protože v Soči má být teplo a na horách hodně pod nulou, že?
Je to dvouteplotní pásmo – vedro i zima – takže máme i dvě bundy. Jedna je péřová, druhá s membránou. Loni jsme v Rosa Chutor zmokli a bylo tam dvacet nad nulou. Ale kraťasy ani plavky v kolekci bohužel nejsou.

Ani "londýnské" holinky.
Ty jsem nepožadovala, ale třeba beranice je hodně pěkná, určitě může holínkám hodně konkurovat. Má chlupatou bambulu, takový vikinský styl s chlupatýma ušima. Zaplujete do ní tak, že podle obličeje nikoho nepoznáte.

Co design? Je chytlavý?
Teď je to decentnější, ale já mám ráda barvy i extravaganci. Když je člověk na olympiádě, měl by se odlišovat a měl by být vidět. Spojení Muchy a Alpine Pro splňuje spojení historie a současnosti, je to šik a má to něco z historie. Na rukávu jsou zlaté vzory, bunda má křivý zip, na zipech olympijské kruhy, prý zlaté. Hustý!

Alpine Pro vás oblékalo i do Vancouveru. Srovnejte, je vidět posun?
Zase je to o něco lepší, zlepšují se, vždyť už se v oboru pohybují déle. Sportovci jsou přece jen proporčně jiní, mají větší záda, sjezdaři i já zase třeba větší stehna a všechno sedí perfektně.

Autor: Filip Grim

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...