Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Operace Nabouraný styl aneb Jak princezna Diana začala určovat módní trendy

Móda

  6:03
Cíl: Sešněrovaný a zkostnatělý styl panovnických rodin. Agent: Diana Spencerová. Mise: Splněna. Tak by se dal hantýrkou hollywoodských „akčňáků“ popsat přínos někdejší princezny z Walesu světu módy.

Šaty, ve kterých tančila princezna Diana s americkým hercem Johnem Travoltou, se prodaly za 14 milionů foto: Reprofoto

Je to příběh barvitý, skoro jako Dianin šatník. A vzhledem k tomu, že příští rok to bude 20 let od jejího tragického skonu v ulicích Paříže, bude znovu a za podpory jejích milujících synů připomínán.

Výstava garderoby

Jednou z událostí připomínajících „princeznu lidských srdcí“ bude výstava její garderoby v Kesnigtonském paláci, který byl po patnáct let jejím domovem. Od února tak budou k vidění ty „nejikoničtější“ kousky z jejího šatníku. Samozřejmě nebude chybět snad nejznámější temně modrá saténová toaleta od Victora Edelsteina, již manželka prince Charlese vynesla na galavečeři v Bílém domě v roce 1985. Tam se setkala s Johnem Travoltou, jehož jako herce zbožňovala. A Nancy Reaganová jej „popíchla“ k tomu, aby princeznu provedl po parketu.

Lady Diana. V roce 1981 se provdala za britského prince Charlese, rozvedeni...
princezna Diana

Byl z toho drobný skandál, protože tančili 30 minut nonstop. A z večerní róby se stal nezapomenutelný artefakt, který patřil k těm, jež princeznin styl definovaly. Chybět nebudou ani památné „malé černé“ přezdívané Revenge Dress neboli šaty pomsty. Ve velmi vyzývavých koktejlkách z dílny řecké návrhářky Christiny Stambolianové se Diana zjevila poté, co Charles přiznal vztah se svou dnešní manželkou Camillou.

A opomenuty nebudou ani svatební šaty z dílny Elizabeth a Davida Emanuelových s historicky nejdelší vlečkou v dějinách panovnických svateb. Za princeznou v enormně nadýchaných šatech se táhla plných 25 stop. To jsou jistě největší lákadla výstavy Diana: Her Fashion Story. Módní odkaz někdejší manželky britského následníka trůnu je ale mnohem hlubší. A především platný pro každého, nejen bulvárem sledovanou módní ikonu, jíž Diana byla, s v podstatě bezednou peněženkou, umožňující nakupovat šaty, doplňky i šperky v nejdražších buticích.

Stylová ikona

Dokázala totiž do sešněrovaného stylu britské panovnické rodiny, který je i vzorem pro ostatní dvory v Evropě, vnést „osobní dotek“. Zprvu zakřiknutá čekatelka na svatbu, pak pokyny dvorské etikety pečlivě následující novicka v královské rodině a nakonec stylová ikona. Dokázala vždy dodržet předepsaný bonton, ale s vlastními nápady a střihy, které byly neotřelé. Nenásledovala přitom bezhlavě módní trendy, byla svá. A naopak pak trendy začala určovat.

Dokud byla členkou klanu Windsorů, nejčastěji sahala po výtvorech domácích tvůrců. Při oficiálních návštěvách často volila barvy vlajky hostitelské země. Po rozvodu se více přeorientovala na zvučná jména haute couture jako Valentino či Versace. Ale i tak si až tvrdošíjně zachovávala osobitost. A to je něco, co se lze od Diany Spencerové naučit i dvacet let po její smrti.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete