Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vydechnout a utáhnout, dámy. Korzet se znovu vrací do módy

Móda

  6:51
Vosí pas a ňadra dmoucí. V průběhu věků nejčastější znaky přitažlivé ženy. Sem tam to šlo do extrémů, kterých se dosahovalo uměle. Co dnes zařídí plastická chirurgie trochou (nebo větší trochou) silikonu a vyjmutím žeber (i když tuto techniku zkoušeli už někdy v 17. století), to dříve zajišťoval hlavně korzet.

Nestoudnější než nahá. Když si na svém turné Blonde Ambition v roce 1990 vzala Madonna na jeviště korzet od Gaultiera jako svrchní oděv, způsobila revoluci. Tehdy to působilo snad odvážněji, než kdyby se vydala zpívat zcela nahá. foto: Shutterstock

A právě tato pomůcka vytvářející optickou iluzi štíhlého pasu slaví další ze svých návratů do centra pozornosti vrtkavé módy. Nutno říci, že tentokrát nejde o prostý comeback, ale přece jen inovaci, byť i její předobraz by se v minulosti našel. Korzety totiž tentokrát nejsou uschovány pod šaty, jak tomu bylo po staletí, ani provokativně nošeny na nahém těle, což svět naučil Jean-Paul Gaultier spolu s věčně po šokování prahnoucí Madonnou.

Dnes frčí korzet na oblečení. Jak ukázaly nedávné týdny módy, třeba na přehlídce módního domu Prada, skutečně in žena si prostě oblékne košili nebo šaty a až na ně se utahuje šněrovačka (ideálně kontrastní barvy). A velikost stahovacího doplňku přitom nerozhoduje, stačí třeba v podstatě širší, šněrováním utahovatelný pásek. Což samozřejmě nevylučuje použít klasičtější variantu, která zakrývá již spodní vrstvou oblečení zakrytá prsa a sahá zároveň až k bokům.

Návrat korzetu je logický. Módě několika posledních měsíců vládne styl rozevlátého oblečení lehce nadměrné velikosti. Přesto i v XXL hábitu dámy rády zdůrazní, že pod záhyby látky se skrývá štíhlé tělo.

Jako svrchní vrstva ovšem působí korzet sofistikovaněji, než když zhruba deset let nazpátek popové hvězdy typu Britney Spears nebo Shakiry odhalovaly napresované v jeho obměnách co nejvíce ze svých lepých naolejovaných těl. A to se jen marně snažily dohnat již zmíněnou Madonnu.

V korzetu na oblečení, který mimochodem dobře známe z tradičních českých krojů, se už nechaly vidět směr módy určující hvězdičky. Třeba Kim Kardashianová nebo Gigi Hadidová. Pod jejich vlivem se jistě rychlostí blesku nový trend rozšíří do ulic celého světa.

Korzet (ilustrační foto)

Ku pomoci jim budou sociální sítě. „Paní korzetu“ ovšem navždy zůstane Kateřina Medicejská, která se o jeho rozšíření po celé Evropě postarala v 16. století, a to bez všech „facebooků“. I když pokusy o utahování těla, které znesnadňovalo dýchání, třeba pomocí kovových obručí, se dají dohledat dokonce už v neolitu.

A pokud máte dámy pocit, že je k vám zase jednou móda nespravedlivá, že po vás chce „vydechnout, utáhnout a trpět“, vězte, že aktuální trendy trošičku trápí i muže. Dobře ušitá vyštíhlená košile totiž i po nich chce, aby tělo drželi zpříma (pravda, mohou si pomoci i korzetem, pokud po tom touží), jinak táhne a škrtí. A s tím se hnout nedá. Naopak šněrovačku je možné nenápadně povolit.

Autor: