Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Vzpomínka na Vary. Festivalové šaty Jitky Čvančarové vyvolaly rozruch

Čekstajl

  6:00aktualizováno  12:20
Šaty herečky Jitky Čvančarové na karlovarském filmovém festivalu vyvolaly pozdvižení. Zastává se jí ekonom Vladimír Pikora i autorka šatů, módní návrhářka Natali Ruden.

Bohyně, nebo tank? Bezesporu největší pozornosti z celé filmové přehlídky v Karlových Varech se dostalo dekoltu herečky Jitky Čvančarové. Hodnoceno vkusem je to růžový tank, hodnoceno poptávkou (mužskou) bohyně. foto:  Dan Materna, MAFRA

Reakce módní návrhářky na kritiku LN: Šaty malé nebyly

Ekonom Vladimír Pikora se vrhnul na obranu herečky Jitky Čvančarové a její volby oblečení na zahájení karlovarské filmové přehlídky.

Pokud jen občas otevřete stránky bulváru, nemohl vás sytě růžový model s napěchovaným dekoltem minout. Čvančarová za něj sklidila od módních policistů těžkou kritiku. A právě Pikora se ji rozhodl hájit a neváhal sáhnout po ekonomické teorii. Prý mezi mužským publikem je prostě poptávka po napěchovaných dekoltech a vnadná herečka ji jen naplnila, a proto kritika není na místě a je jen řvaním ubohých feministek, které jí ke všemu závidí. Na rozdíl od ní prý nemají co pěchovat.

Otázka vkusu se ovšem, pane Pikoro, ekonomickým teoriím vymyká. Poptávkou jsou řízené třeba zprávy na Nově, ovšem „borec na konec“ nebo „zvířátková zpráva“ nebude považována za projev kvalitní žurnalistiky. Stejně tak to, že se většina mužské populace ráda podívá „pod oči“ Jitky Čvančarové, neznamená, že projevila byť základní míru vkusu.

Začíná to tím, že jí róba z dílny Natali Ruden (když už jste se ptal, kde byste je pro svou ženu sehnal) byla pekelně malá. Výsledný efekt čtyř ňader namísto dvou vážně esteticky nepůsobí. Navíc i tak sošné herečce přidává opticky kila navíc, protože když je vám něco malé, vypadáte ještě větší, než jste.

Právě to byla největší chyba při výběru šatů. Barva a materiál zavánějící přinejlepším šantánem, ale spíš bordelem už celou věc jen dorazily. Kypré ženy s živočišným sexappealem, kterým bezesporu Čvančarová oplývá, prostě mají volbu kultivovaných šatů ztíženou. Chce to sofistikovanější střih, což rozhodně neznamená, že mají proboha schovat své přednosti. Naopak klidně je mohou odhalovat, to nikoho nepohorší (kromě skutečných puritánů). To ovšem strážci módního vkusu, jak se snaží podsouvat pan Pikora, nejsou. Splývavější materiál kypřejším křivkám pomůže v místech, kde by se nakupily do podoby michelinské pneumatiky. Přitom je může kopírovat, není třeba, aby vzniklo beztvaré cirkusové šapitó. A to, že bude v oblasti hrudníku látka chybět – respektive bude hlubokým dekoltem ňadra odhalovat ideálně z každého úhlu trochu jinak – bude jen plus.

V případě Jitky Čvančarové to ovšem dopadlo jinak. Nejlépe to vystihla jedna kolegyně, protřelá lifestylová novinářka. „Ten její manžel je fakt hezkej a kus chlapa, jenže vedle ní vypadá jako vosa na bonbonu“. A tento nesoulad v páru, byť tanečníka Petra Čadka žádostivé pohledy okolostojících pánů očividně těší, je to, co oči estétů dráždí. Ladění v páru je ovšem ještě vyšší dívčí než správné obalení či odhalení dmoucích se ňader. Na to už vážně Lafferovy a jiné křivky naroubovat nejde.

Návrhářka: Velký výstřih a malé šaty jsou odlišné věci

Ve svém článku Vosa na bonbonu Adam Junek vyjadřuje názory na šaty, které jsem navrhla a ve svém módním salonu realizovala pro paní Jitku Čvančarovou u příležitosti zahájení letošního Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Mimo jiné se autor domnívá, že „róba (...) byla pekelně malá“, a zpochybňuje vhodnost barvy a materiálu šatů.

K tomu uvádím, že róba zcela jistě malá nebyla. Jak už to v módních salonech chodí, byla ušita na míru klientky. A o tom, že přesně, nesvědčí jen má více než dvacetiletá kariéra, stovky realizovaných zakázek na míru, více než třicet přehlídek, ale v daném případě i konkrétní zkoušky a to, jak Jitka Čvančarová ve Varech ve skutečnosti vypadala. Větší výstřih – jeho velikost vyplývá ze vzájemné domluvy mezi klientkou a návrhářkou – a malé šaty jsou dvě zcela odlišné kategorie.

Jitka Čvančarová v šatech od Natali Ruden

Barva lesního ovoce, ve skutečnosti jiného odstínu, než jak se jeví na fotografii u článku, je módní barvou letošního roku, a to i pro společenské šaty. Ty jsou zhotoveny z luxusní tkaniny kategorie „tissus unis“ pro společenské róby renomované francouzské společnosti Philea, zakoupené na letošním módním veletrhu Premi`ere Vision v Paříži. Mé šaty z podobného materiálu oblékla na zahájení festivalu před čtyřmi roky Andrea Verešová a dostalo se jim těch nejlepších hodnocení.

Diskusi nad mírou řekněme extravagance při podobných příležitostech považuji za prospěšnou. Osobně se domnívám, že festival je místem, kde filmová hvězda může předvést show, ostatně v zahraničí to není nic neobvyklého. Ale na to mohou být názory různé. Avšak za kvalitou své práce si absolutně stojím a mám ji o co opřít.

Natali Ruden, módní návrhářka

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...