Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rozhovory s osobnostmi

Jirka děti nechtěl, pak litoval. Když jsem se stala „vyvrhelem národa“, stál vždy při mně, říká Olga Menzelová

Olga Menzelová | foto: MAFRA

Premium Rozhovor
Producentka Olga Menzelová o životě s Jiřím Menzelem, mužském sebevědomí a odvaze dělat si věci po svém.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou až 45 %

„Ahoj Jiřinko,“ pohladí Olga Menzelová něžně urnu na stolku, když po rozhovoru odcházíme z bytu. Urna má slušivou kšiltovku a frajerské tmavé brýle. Jiří Menzel je zkrátka pořád doma.

V tom krásném mansardovém bytě poblíž Hradčan, kam se prý kdysi přestěhoval kvůli velké knihovně, je ostatně jeden z nejlepších českých režisérů přítomen i jinak. Jeho stůl, postel, otisk jeho ruky, jeho fotky, plakáty, filmy, ale hlavně knihy, knihy, knihy. Na stolku Bartákova kresba muže stojícího před otevřenou rakví, právě si z knihovny vybírá čtení „na potom“. „Ta knihovna, to je prostě Jirka,“ říká režisérova vdova, zatímco mně vrtá hlavou, co by si tak vlastně člověk měl vzít do truhly za příhodnou četbu...

Olga Menzelová je krásná žena plná života, má atletickou postavu zocelenou sportem a třemi porody. Dělá, co sama chce a co jí přijde správné, bez ohledu na konvence. Její tři děti mají každé jiného tatínka, kvůli čemuž se stala „vyvrhelem národa“, jak sama říká. Nejmladší dítě, které porodila tajně na Mallorce, se jí dokonce podařilo rok a půl před veřejností úplně utajit.

Myslet si o tom může každý, co chce, podle své nátury. Ale život dal za pravdu jí. Kdyby kdysi poslechla Jiřího Menzela, který žádné děti nechtěl, dnes by tu byla čtyřiačtyřicetiletá bezdětná vdova, jejímž jediným smyslem života by patrně byla péče o památku zesnulého chotě.

A Jiří Menzel by byl určitě poslední, kdo by si něco takového přál.

Lidovky.cz: Jste dobrodružná povaha? Ptám se proto, že s egyptologem Miroslavem Bártou máte synka Alberta, kterého jste porodila tajně někde na Mallorce...
... v poli. (směje se) Albert má v papírech místo narození „Parcela 93“. Není tam ani ulice.

Lidovky.cz: Ještě k tomu jste nerodila v nemocnici. Nejdobrodružnější ale stejně muselo být převážet novorozence bez dokumentů do Česka, ne?
Mně nic jiného nezbývalo, tady by mě všichni sežrali. Na cestu domů měl Albert samozřejmě potřebné dokumenty a rodný list, ale čekat na detailní vyřízení všech náležitostí by trvalo mnoho týdnů, a to zase nešlo kvůli Jirkovi (Menzelovi). Takže jsem Alberta porodila tam, byl u toho i pes... (směje se). Ale já zase nejsem takový magor a ortodoxní podporovatelka porodů doma. Tady v Česku máme senzační zdravotní péči. Ale toho si člověk začne vážit, až když udělá zkušenost jinde.

Já jsem se na Mallorce byla podívat v nemocnici. Byla to nemocnice, kde byl mramor a zlato, ale od toho doktora bych si nenechala píchnout ani injekci. Takže jsem se rozhodla pro porod doma se španělským porodním dědkem. Bylo to nakonec skvělé. Šla jsem do toho s naprostou pohodou a jistotou, že to dobře dopadne. No a dopadlo. Měla jsem kliku. Albert se narodil ve vaku blan a třetí den po porodu jsem šla s dětmi na pouť.

Byla jsem šťastná, že jsem první Jirkova manželka! Nechtěla jsem táhnout za sebou nějakou minulost.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA
Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA

Maminko, svědí! Trápí vaše dítě citlivá a suchá pokožka? Bojujete s atopickým ekzémem? Právě teď má 20 testerů možnost vyzkoušet zklidňující a...