Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Psychiatři potvrzují nárůst nočních běsů. Proč se nám častěji zdají sny, které končí křikem a zvýšeným tlakem?


Noční můra (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Premium
Pandemie proměnila náš spánek: častěji se v něm potýkáme s živými sny a nočními můrami. Je to reakce na prožitý stres, shodují se lékaři. Pokud se nás noční děsy nechtějí pustit, může to předznamenat velký problém.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Bylo to jako z hororu: otevřela jsem dveře do pokoje a uviděla tam spoustu pavouků. Někteří lezli po stěnách, další viseli v pavučinách na oknech či lustru. Jeden z nich na mě dokonce skočil a zavrtal se mi do rukávu. Měl hnědé kostnaté nohy a nemohla jsem se ho zbavit. Takto vzpomíná na výjev, který se jí prodral do snu, čtyřiačtyřicetiletá Valerie. Ještě dnes se otřepe odporem, když si na noční můru vzpomene. „Děsně nesnáším pavouky, pokud by se to stalo doopravdy, asi bych z toho dostala infarkt,“ vysvětluje. Sen se jí přitom v poslední době často vrací, s oroseným čelem se kvůli němu probudila už několikrát. „Začalo to letos na jaře, po prodělaném covidu,“ přiznává žena.

Seriál na pokračování

Podobně jako ona jsou na tom tisíce dalších lidí. Podle psychiatrů spustila koronavirová pandemie a onemocnění covidem-19 obrovskou vlnu živých snů a nočních můr. Zatímco běžně sužují zlé sny jen asi dvě až pět procent zdravých dospělých lidí, v posledních dvou letech tento počet nabobtnal až desetinásobně. Někteří lidé tvrdí, že se jim zdají „celé seriály“, které nezřídka provází křik, pláč a probuzení s vyděšeným bušením srdce a pocitem, že si v noci vůbec neodpočali. Nárůst těchto nočních snových děsů potvrzují psychiatři z mnoha zemí světa.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat