Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bednáři z Prazdroje trénovali francouzské učně

  11:32
Devět chlapců z Dijonu se tři týdny učilo řemeslo u party bednářů z Plzeňského Prazdroje. Tradiční ruční výroba sudů je dnes v Evropě raritou, pivovar si ale stále udržuje skupinu bednářů, kteří pečují o sudy a kádě ze sklepů a vyrábějí nové.

Plzeňští bednáři dohlížejí na práci mladíků z Dijonu. foto: Plzeňský Prazdroj

Zatímco čeští bednáři dělají sudy na pivo, francouzští studenti, kteří byli v Plzni na závěr stáže slavnostně přijati mezi bednářské tovaryše, budou doma pečovat hlavně o sudy na víno. „Je to velký rozdíl - my děláme pivní sudy, to je na tlak. Pivo je živý organismus, je pořád živé a tlakuje, kdežto víno leží, odpočívá a dozrává,“ popisuje Josef Hrůza, mistr bednářské party Prazdroje. Zatímco pivo nesmí přijít do kontaktu se dřevem, víno se při zrání v dubovém barrique sudu obohacuje díky kontaktu se dřevem.

Bednářská škola z Dijonu, jedna ze tří ve Francii, poslala do Plzně už druhou skupinu nejšikovnějších studentů. Tento obor zažívá ve Francii za poslední roky obrození. Žáci už od prvního ročníku pracují vždy šest týdnů v mateřských firmách a dva týdny studují ve škole. Ve Francii se sudy vyrábějí strojově, takže zkušenost z plzeňské ruční výroby byla pro francouzské učně ojedinělá.

„Naučili jsme se spoustu nových technik, pivní sudy jsou úplně jiné než vinné a jsem rád, že jsem si mohl vyzkoušet jinou práci,“ prohlásil jednadvacetiletý Anthony Bouzack. Dijonským studentům ve věku od 16 do 21 let na závěr stáže vydal plzeňský mistr takzvané bednářské naučení - tedy pár rad a povinností k výkonu řemesla -, a také vandrovní knížku, která je osvědčením o úspěšné praxi v plzeňské bednárně.

Bednářské řemeslo se v plzeňském pivovaru udržuje zejména kvůli zachování stálé chuti piva Pilsner Urquell. Bednáři pečují o ležácké sudy a kádě používané v historických sklepích.

 

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...