19. června 2017 15:39 Lidovky.cz > Relax > Pivo a pivovary

Festival Pivo na Hrad letos představil špičková maďarská piva

Minulý víkend se už pošesté sešli pivovarníci pod Pražským hradem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Minulý víkend se už pošesté sešli pivovarníci pod Pražským hradem | foto: Ája Dvořáčková

PRAHA Letošní šestý ročník Festivalu minipivovarů na Pražském hradě představil 70 minipivovarů, z toho čtyři maďarské, a přilákal během pátka a soboty 2500 lidí, kteří ochutnávali 140 druhů piv 33 různých stylů.

Pražský hrad, konkrétně Střelecká cesta pod Královským letohrádkem, má za sebou další ročník nejprestižnější přehlídky českých a zahraničních minipivovarů. Svá nejlepší piva přivezlo pro ochutnání 2500 návštěvníkům 66 českých a čtyři maďarské pivovary.

Ač Maďarsko proslavilo spíš víno a klobásy, ukázalo se, že i hrstka tamních sládků (v porovnání s Českem) odvádí skvělou práci. Důkazem bylo, že na soutěžích oceňovaný Real cherry fruit lager od minipivovaru Szent András Brewery bylo první pivo, které na festivalo došlo.

Pivovary mohou prezentovat totiž jen omezené množstvých svých nejlepších piv, festival není prodejní, ale výhradně jen degustační. Což znamená, že si ani nikdo nemůže na místě koupit a domů odnést vybranou lahůdku třeba v PET lahvi.

Orgie pro chuťové pohárky

„Pro návštěvníky je festival jedinečnou příležitostí, aby na jednom místě ochutnali desítky kvalitních vzorků z produkce minipivovarů napříč Českou republikou a nahlédli tak do stále pestřejšího světa malých výrobců piva,“ hodnotí festival Jan Šuráň, prezident pořádajícího Českomoravského svazu minipivovarů.

Do skleniček s degustační mírou 0,75 dcl tekly nejrůznější ležáky, svrchně kvašená piva typu ale, IPA, pšeničná, tmavá i světlá, hořká i sladší, silně chmelená i sladová i u nás netypická jako je belgický saison. Nechyběly ani prakticky všechny minipivovarnické české ikony, včetně Američana Chrise Baerwaldta, kterého před lety přilákala do Zhůře u Nepomuka láska - nejen k pivu.

„V České republice pijí lidé pivo, kdežto v USA pijí alkohol. Na této akci jsem už po páté a mám to tu moc rád. Návštěvníci zde na jednom místě najdou mnoho druhů piv a mohou za jednu cenu cokoli ochutnat a pokud jim dané pivo zachutná, mohou se vrátit,“ říká Chris, jehož pivovar Zhůřák patří na degustačních soutěžích k těm často oceňovaným.

Jak to viděla fotografka Ája Dvořáčková:
(kompletní album na Facebooku je zde )

Američan Chris Baerwaldt (vpravo) vaří ve Zhůři u Nepomuka špičková piva.

Američan Chris Baerwaldt (vpravo) vaří ve Zhůři u Nepomuka špičková piva.

Žádné kelímky, žádné půllitry. Ale speciální degustační skleničky pro každého...

Žádné kelímky, žádné půllitry. Ale speciální degustační skleničky pro každého návštěvníka. Degustační porce 0,75 dcl není pro opilce.

Clock Potštejn a jeho festivalová nabídka piv.

Clock Potštejn a jeho festivalová nabídka piv.

K degustačnímu festivalu patří i možnost pravidelného mytí skleničky.

K degustačnímu festivalu patří i možnost pravidelného mytí skleničky.

Cherry ležák od maďarského minipivovaru Szent András byl prvním pivem, jehož...

Cherry ležák od maďarského minipivovaru Szent András byl prvním pivem, jehož zásoba na festivalu pro velký zájem došla.

Pavel Borowiec z časopisu Pivo, Bier & Ale, Michal Voldřich z Pivovarského...

Pavel Borowiec z časopisu Pivo, Bier & Ale, Michal Voldřich z Pivovarského dvora Zvíkov a legenda českého pivovarnictví emeritní sládek od Fleků (dnes se angažuje v Praze U Supa) Ivan Chramosil.

Střelecká cesta pod Královskou zahradou a Belvederem je prestižním místem pro...

Střelecká cesta pod Královskou zahradou a Belvederem je prestižním místem pro festival minipivovarů.

Najdete na Lidovky.cz