3. března 2015 5:13 Lidovky.cz > Relax > Pivo a pivovary

Pivovar, kde se vařil Dačický, prodá Kutná Hora v soutěži

Kutnohorské pivo odnepaměti provází podobizna bohéma Mikuláše Dačického. Na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kutnohorské pivo odnepaměti provází podobizna bohéma Mikuláše Dačického. Na... | foto: Heineken ČR

Kutná Hora chce vyhlásit výběrové řízení na prodej pivovaru, který opustila skupina Heineken. Radnice by uvítala, kdyby se v nevyužívaném areálu podařilo obnovit výrobu piva, prohlásil starosta Martin Starý.

V současnosti se o odkoupení celého areálu zajímá jeden soukromý investor, který by ho chtěl opravit a znovu v něm vařit pivo. Kdo pivovar nakonec získá, ale bude známo až po vyhodnocení soutěže.

„Nám se tahle nabídka líbí a myslím, že i pro město je to zajímavé, ale raději bych nepředbíhal,“ uvedl Starý (Kutnohorská změna). Město si nechalo vypracovat posudek, který stanovil cenu areálu. Její výši radnice zatím nezveřejnila. Prodej pivovaru musí podle Starého nejdříve projednat rada a zastupitelstvo. „Vše je teď na začátku,“ podotkl.

Pivovar v minulosti vařil kolem 200 tisíc hektolitrů piva, v posledních letech však byla výroba v útlumu. Heineken v Kutné Hoře v roce 2009 ukončil výrobu a přesunul ji do Velkého Března. Další rok už byl areál i bez technologie, která byla demontována a odvezena. S ukončením výroby piva v Kutné Hoře nesouhlasila řada místních lidí. Svůj nesouhlas dali najevo protestními akcemi. Město od té doby pro areál hledá využití.

Lidovky.cz, ČTK