Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ve vinařském kraji se daří minipivovarům, rodí se další

Pivo

  5:12
Na jižní Moravě loni zahájilo provoz sedm nových minipivovarů. Jeden starší v Blučině u Brna navíc výrobu obnovil. Celkem je v regionu už 27 minipivovarů, z toho sedm v Brně. A rozkvět zdaleka nekončí.

Tomáš Machalínek založil Kyjovský pivovar v roce 2014. Navazuje na tradici podniku, který zde vařil do roku 1966. foto: Kyjovský pivovar

Nové minipivovary na jihu Moravy vznikají zejména v Brně a dál směrem na jih. V posledních letech se to týká i míst, která jsou spojená spíše s pěstováním vína. Minipivovary jsou v Bzenci, Mikulově, dva dokonce v Hodoníně.

Loni vznikl například nový minipivovar v Kyjově. Podle jeho majitele Tomáše Machalínka byl po místním produktu ve městě hlad. „Výroba piva mne zajímala. Vyrostl jsem ve vinařské firmě a zjistil, že to není až tak jiné. Současně jsem řešil využití podnikatelského prostoru, který jsem dostal v roce 2012,“ popisuje Machalínek.

Varnu s restaurací vybudoval na místě diskotéky v hotelovém areálu. „Provoz diskotéky se neslučoval s provozováním hotelu. Byl tu hluk a řešili jsme, čím smysluplným to nahradit,“ uvádí Machalínek. Jeho Kyjovský pivovar je v provozu od prosince loňského roku, kapacitu má kolem 1000 hektolitrů. „Zatím všechno, co vyrobíme, prodáváme v naší restauraci,“ řekl Machalínek.

Desetkrát větší kapacitou disponuje loni spuštěný minipivovar nesoucí jméno sládka Petra Hauskrechta v Brně. „Restaurace zatím naše pivo zkouší, letos bychom chtěli vyrobit 2500 hektolitrů,“ uvedl v lednu Pavel Havlík z Brněnské pivovarnické společnosti, která podnik založila.

Vařit se letos začne i v areálu bývalého pivovaru Hostan ve Znojmě. Město loni podepsalo smlouvu s novým investorem na 30 let. Nový minipivovar by měl vzniknout podle Pivovarského kalendáře 2015, vydávaného Výzkumným ústavem pivovarským a sladařským, také například v Hovoranech na Hodonínsku.

Uhasit žízeň chce i Hasičský pivovar Bítov na Znojemsku. Majitel na webu informuje, že první pivo by lidé mohli ochutnat na Vánoce. Pivovar s výčepem vzniká v bývalé hasičské zbrojnici.

V Česku je podle Pivovarského kalendáře kolem 250 minipivovarů. Podle odborníků se jejich počet bude ještě zvyšovat. Souvisí to se zájmem konzumentů, kteří se v některých případech odklání od produkce velkopivovarů. Nejvíce minipivovarů je v Praze.

Autoři: ,

Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA
Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA

Hledáte pro svá miminka spolehlivou ochranu a chcete, aby se cítila jako v bavlnce? Nyní máte jedinečnou příležitost zapojit se do testování nových...