Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Sny jsou vzkazy šité na míru. Jejich výklad nám může pomoci, říká psycholožka Olga Plíčková

Ilustrační foto | foto: Shutterstock

Premium Rozhovor
Výklad vlastních snů nám může posloužit jako pravidelná psychická hygiena. „Jsou to sdělení naší duše, podvědomí, Boha, vesmíru, nebo jak si to člověk chce pojmenovat, která nás vedou, když jim správně porozumíme,“ říká psycholožka Olga Plíčková. Zapomeňte o všem na snáře, cesta do hlubin snů vede jinudy.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Lektorku, koučku a absolventku oboru psychologie na University of New York in Prague Olgu Plíčkovou sny fascinují už více než dvacet let. Sama si prošla obdobím životního tápání a právě porozumění vlastním snům bylo jedním z podstatných impulzů, které jí pomohly najít klíč k sobě i okolnímu světu.

Snové obrazy chápe jako „jazyk naší duše“, prostřednictvím kterého můžeme klást otázky a dostávat odpovědi. Podle ní jde o jazyk velmi individuální a zároveň symbolický, ale naučíme-li se v něm „číst“, může nás dovést k sebepoznání a osobnímu rozvoji.

V rámci terapií učí pracovat se sny i své klienty, kteří o tento typ sebereflexe projeví zájem. V rozhovoru pro Lidovky.cz vysvětluje, jakým způsobem s námi sny komunikují, jak si je lépe pamatovat, i to, jak dešifrovat, co nám říkají.

Lidovky.cz: Co je to vlastně sen?
To se právě přesně neví. Neurobiologické výzkumy spánku se shodnou na jediném, že sny nějakým způsobem souvisí s kognitivními funkcemi. Když v rámci pokusů určitou skupinu lidí pravidelně budili v REM fázi, kdy se sny zdají nejvíc, docházelo k poměrně velkému negativnímu ovlivnění jejich kognitivních funkcí a paměti – hůř si pamatovali, obtížněji se soustředili a tak podobně.

Existuje také hypotéza, že sny jsou jen jakýmsi odpadem denních zážitků a vjemů, které si mozek během spánku třídí: něco skončí v dlouhodobé paměti, něco v krátkodobé a něco je odsouzeno k zapomnění.

Na opačném konci spektra pak stojí přístup, který tvrdí, že sny jsou realita sama o sobě, a to ještě důležitější než ta naše bdělá. Takhle to vnímají například některé tibetské duchovní směry – zájemci o duchovní rozvoj se do snů chodí doslova učit udržet si vyšší vědomí.

Jsou přesvědčeni, že když ve snu dokážou být bdělí a uvědomovat si sami sebe, že to pak zvládnou i v okamžiku smrti a vymaní se z reinkarnačního cyklu, v nějž budhisté věří…

Názory na to, co je vlastně sen, se opravdu dost různí. Sny pro nás stále zůstávají jakýmsi mystériem.

Podle expertů lze pokračovat v příjemném snu. Jak ale na to?

Lidovky.cz: Jak dlouhou dobu v noci prosníme?
Protože sníme hlavně v REM fázi, do které se dostáváme několikrát za noc a trvá desítky minut, průměrně sníme asi 90 minut z každé noci. Je to ale dost abstraktní číslo, záleží totiž mimo jiné na tom, jestli jsou naše REM fáze něčím narušené, například životním stylem, a také na věku – čím jsme starší, tím prožíváme méně REM fází.

Lidovky.cz: Sny se zdají všem, ale někteří lidé si je vůbec nepamatují. Proč?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se