Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rozhovory s osobnostmi

Málokterý herec si přeje, aby jeho dítě také hrálo. Člověk není pánem svého života, říká Roman Zach

Roman Zach | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Premium Rozhovor
Herec Roman Zach o inspirativní procházce psychiatrickou léčebnou, oáze ve venkovském stavení z roku 1781 a o tom, co důležitého mu řekl Boris Rösner.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Herec Roman Zach hrou Jak se vám líbí minulý týden odstartoval Letní shakespearovské slavnosti, kde ho ve dvojroli vévody budeme na Pražském hradě vídat celé léto. Na rozhovor jsme se ale setkali v Divadle Bez zábradlí, kde režíruje komedii Láska z mládí, která bude mít premiéru na konci září. Z divadla jsme se nakonec přesunuli vedle na pivo. Roman Zach se totiž v pozici režiséra ocitl poprvé, navíc má ve hře hlavní roli a hraje v ní i jeho osmnáctiletý syn Prokop. Po zkoušce tedy trochu potřeboval upustit páru. Padesátiny, které oslavil v červnu, ho zastihly v nabitém období a na nějaké bilancování neměl ani čas.

Tak to má ale nejraději. Nejtěžší jsou pro něj v životě chvíle, kdy práce není dost a klade si otázku, jestli má herectví smysl. S odpovědí ale nakonec neváhá: Má.

Lidovky.cz: Jaký máte vztah se Shakespearem?
Na DAMU se Shakespearovi a jeho textům věnovalo dost času. Předkládaly se nám jako vrchol dramatiky a díky tomu jsme k jeho osobě přistupovali velmi pietně, s náležitou úctou. Když jsme pak zkoušeli Hamleta v Činoherním studiu v Ústí nad Labem volně, dá se říct v trochu punkovém módu, zjistil jsem, že Shakespeare nemusí být ta neměnná blankversová modla. Teď jsme se ale s hrou Jak se vám líbí zase vrátili ke klasickému zpracování, které slouží kontextu Shakespearovských slavností na Pražském hradě, v překladu Martina Hilského.

Lidovky.cz: Je to tedy výzva?
Některé Shakespearovy hry jsou velmi konkrétní a nepotřebují výklad. A pak jsou takové, jako je právě Jak se vám líbí, které čtete a říkáte si: O čem to vlastně je? Martin Hilský o této hře říká, že se jmenuje Jak se vám líbí, aby s ní autor nakládal, jak se mu zlíbí. Před zkoušením jsem zavolal režiséru Jakubovi Nvotovi, aby mi popsal svoji vizi, a já pochopil, že ví, co chce, a nabídku jsem přijal.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...