Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Nostalgický návrat k prvním láskám. Proč nás tolik baví dívčí romány?


ilustrační foto | foto: Shutterstock

Premium
Čtenářky dnešní střední generace nedaly dopustit na Stanislava Rudolfa, mladší ročníky zase musely mít v knihovničce řádku románů od Lenky Lanczové. Jaké autorky jsou v kurzu dnes? A čím to je, že příběhy z dívčího světa jsou u nás tolik oblíbené a že je často čtou i ženy, které už dávno nepatří mezi náctileté?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Když před rokem zemřel takřka devadesátiletý Stanislav Rudolf, řada žen různého věku zamáčkla slzičku nad autorem, který je provázel dospíváním. A ještě více lidí si připomnělo filmy inspirované jeho romány. Našly se čtenářky, které si kdysi zvolily střední zdravotnickou školu po vzoru hrdinky Jitky ve druhém díle Metráčka nebo jimž se natolik líbily Pusinky, že se vydaly na cukrářské učiliště. Rudolf byl zkrátka fenomén – byť se může zdát trochu zvláštní, že v typicky dívčí oblasti u nás po léta kraloval muž.

Nesmrtelný Metráček

První knihou tehdy bezmála čtyřicetiletého autora se stal v roce 1969 právě Metráček aneb Nemožně tlustá holka. A ačkoli byla tehdy literatura pro děti a mládež vydávána ve velkých nákladech, těžko mohl kdo tušit, že se název jeho knihy stane nesmrtelným. Patnáctiletá hrdinka románu Jitka se trápí pro svou tloušťku. Překvapivě ale právě nadváha spojená s velkou silou jí pomůže dostat se do družstva vybíjené, s nímž nakonec vyhraje žákovský turnaj, a posléze se rozhodne věnovat se i vrhu koulí.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat