Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Studenti VŠ preferují dlouhodobé vztahy a osobní seznamování

Studentský majáles v Praze (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studentský majáles v Praze (Ilustrační foto) | foto: Yan ReneltMAFRA

PRAHA Studenti vysokých škol preferují dlouhodobé vztahy a osobní seznamování. Nejdůležitější je pro ně ve vztahu důvěra, naopak nejmenší význam přikládají věku. Online seznamovacím službám nevěří, pravidelně je využívá jen šest procent z nich.

Zjistil to online průzkum časopisu Studenta, jehož se účastnilo 2674 studentů VŠ z celé ČR.

Více než dvě třetiny studentů vysokých škol mají zkušenost s alespoň ročním vztahem. V době průzkumu bylo zadaných 60 procent respondentů, tři čtvrtiny z nich více než půl roku. Více než čtyři pětiny vysokoškoláků věří na lásku na celý život, pouze každý dvacátý uvedl, že rozhodně ne.

Tři čtvrtiny vysokoškoláků upřednostňují osobní seznámení. Seznamky na internetu 69 procent respondentů vůbec nevyužívá, asi třetina tento způsob seznamování považuje za riskantní.

Sex pro studenty ve vztahu nehraje zdaleka nejdůležitější roli. „Na předních příčkách se umístily jednoznačně důvěra, porozumění a respekt, dále že je na druhého spolehnutí, společný smysl pro humor, podobné chápání světa nebo pocit bezpečí. Teprve za toto vše studenti řadili sex,“ uvedla v tiskové zprávě šéfredaktorka časopisu Markéta Paráčková.

Studenty neláká ani sex na jednu noc, ačkoliv právě při studiu na vysoké škole k němu bývá dost příležitostí. Více než polovina respondentů uvedla, že ho nikdy nezažila. „Podle odborníků z amerických univerzit takovou sexuální zdrženlivost vykazovali mladí lidé naposledy ve 20. letech minulého století, tj. v období Velké hospodářské krize,“ uvedla Paráčková.

Desetina studentů ještě neměla žádného intimního partnera, 15 procent aktuálně neprovozuje sex vůbec a dalších 23 procent jen nahodile. Studenty příliš nezajímá sexuální minulost partnerů. Pro 64 procent respondentů není důležité, kolik měl jejich partner intimních vztahů před nimi.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!