Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Töpfer: Už nechci hrát, Kriegel je má životní role. Jeho věznění jsme natáčeli v Buči, bylo to strašlivé

Tomáš Töpfer | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Premium Rozhovor
Tomáš Töpfer už nehodlá zkoušet další role, a tak je nový film Muž, který stál v cestě příležitostí pokochat se jeho umem. Populární herec o pozapomenuté osobnosti roku 1968, Františku Krieglovi, o natáčení v ukrajinské Buči a nepoučitelnosti lidstva.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Do kanceláře ředitele Divadla na Vinohradech proudí otevřeným balkonem hluk města v ranním shonu a odnáší s sebou kouř z cigaret, z nichž klidně popotahuje Tomáš Töpfer. Když mu před dvěma lety filmové maskérky oholily hlavu, bulvární deníky spekulovaly o jeho zdravotním stavu. Herec ale právě natáčel nové historické drama režiséra Petra Nikolaeva o lékaři a politikovi KSČ Františku Krieglovi.

Ten sám pomáhal zvrácený komunistický systém budovat, v roce 1968 se však soudruhům v Moskvě postavil na odpor a odmítl podepsat souhlas s okupací. Byl Kriegel hrdina? Máme vůbec právo ho dnes soudit? A proč se Tomáš Töpfer na svou životní roli raději nikdy nepodívá?

Lidovky.cz: Ztvárnění Františka Kriegla prý považujete za svou životní roli. Co to znamená? Že jste odvedl dobrou práci? Nebo už obsazení do podobné role nečekáte?
Já se s filmovou kamerou nikdy moc nekamarádil, respektive ona se mnou. Natočil jsem spoustu televizních filmů a seriálů, ale velkou filmovou roli jsem nikdy nedostal. Objevil jsem se jako zhýralý doktor v Básnících, to si pamatují všichni. Ale pak už jsem měl jen malé, nepříliš významné role.

Lidovky.cz: Čím to?
Když se podíváte na můj ksicht, tak na milovníky jsem nikdy nevypadal a na staré komiky také ne. Prostě jsem neměl to štěstí.

Lidovky.cz: Co jste si pomyslel, když vám postavu Kriegla napsal scenárista Ivan Fíla na míru?
Že to je nabídka, která se neodmítá.

Se štábem jsme bydleli v roztomilém hotýlku u tenisového kurtu. Buča je něco jako Černošice u Prahy, předměstí Kyjeva, vilková čtvrť. A Rusové tam zmasakrovali civilní obyvatele způsobem, který je známý snad jen z historie druhé světové války.

Tomáš Töpfer

Lidovky.cz: Co obnášelo hrát takovou roli?
Jak bych vám to řekl? Vždyť já jsem jen herec.

Lidovky.cz: Zajímá mě, co si o Františku Krieglovi myslíte.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...